Podobne
Komentarze
Długi weekend zapowiada się raczej pogodnie, więc zapraszamy do Kazimierza. Dla tych, którzy nie ograniczą swego pobytu w Miasteczku do piwa czy kawy pod parasolami w Rynku imprez z pewnością nie zabraknie!
Przede wszystkim szykuje się II Majowy Festiwal Muzyczny. Muzyka poważna w wykonaniu artystów promowanych przez krakowską fundację Ewy Warty - Śmietany „Czardasz” zyskała w Kazimierzu po ubiegłorocznym festiwalu wielu zwolenników. W tym roku koncerty odbywać się będą w różnych częściach Miasteczka – od synagogi – przez Kazimierski Ośrodek Kultury i Dom Restauracyjny Barbary Sarzyńskiej – po klasztor oo. franciszkanów.
Na każdy dzień majowego weekendu przygotowano inny temat muzyczny. Festiwal rozpocznie się muzyką chopinowską w wykonaniu chińskiej pianistki Krystyny Man-Li Szczepańskiej „Chopin. Muzyka jednością narodów”. Stąd też kolejne koncerty – koncert muzyki żydowskiej i koncert pieśni polskiej. Koncert pieśni i poezji sakralnej „Mój przyjaciel to anioł” z udziałem m.in. franciszkanina o. Leona Zdzisława Pokorskiego, który będzie recytował swoje wiersze. Festiwal zamknie spektakl kostiumowy „Dawnych wspomnień czar”, który przypomni przedwojenne piosenki wylansowane m.in. przez Hankę Ordonówną i Zulę Pogorzelską. W tym koncercie zobaczymy i usłyszymy organizatorkę festiwalu Ewę Wartę Śmietanę, której glos i urodę wspominali Państwo na naszym portalu po I edycji Majowego Festiwalu Muzycznego. Wstęp na wszystkie koncerty wolny za wyjątkiem Koncertu Muzyki Żydowskiej – cena biletu 28 zł.
Miłośników muzyki Wojciecha Waglewskiego zapraszamy kolejną już na Majówkę w Janowcu. Tym razem 1 maja w Stodole Dworskiej legendzie polskiej sceny muzycznej towarzyszyć będą jego synowie – Fisz i Emade promujący wspólną płytę „Męska muzyka”. Cena biletu w dniu koncertu – 50 zł.
Długi weekend w Miasteczku to również okazja do spotkania z malarstwem. W końcu Kazimierz to miasto malarzy. Kamienica Celejowska przypomni wiślane pejzaże Piotra Potworowskiego, w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż wystawy akwareli i rysunku, Galeria „i” przy ul. Tyszkiewicza zajaśnieje barwnymi płótnami Beaty Kolby. A w Kolegium Sztuk Pięknych odbędzie się debata na temat tożsamości kazimierskiej uczelni. Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza zaprasza na spotkanie z architektem Tadeuszem Michalakiem na temat fenomenu Miasteczka.
Po sporej dawce muzyki i malarstwa – teatr. W Kuncewiczówce odbędzie się premiera „Białego wróbla” Jerzego Kuncewicza, która uświetni tegoroczne obchody Święta Jerzego.
Poza tym czasu na pewno wystarczy na spacery – i to poza rynek, gdzie tłok mniejszy i powietrza świeżego więcej. Jak tu przyżyć długi weekend w Kazimierzu? Przede wszystkim nie dać się stratować na Rynku. Od Cyganek wydusić całą prawdę o naszej przyszłości, a z telefonów komórkowych do przyjaciół korzystać ze wzgórz kazimierskich za wyjątkiem Góry Trzech Krzyży, bo tam primo także tłok, a secundo zasięg mniejszy, bo góra pod naporem tysięcy turystów zaczęła popadać w depresję. Konkluzja: spróbujmy w czasie tego weekendu znaleźć miejsce mnej uczęszczane i odkryć Kazimierz swój własny. Naprawdę piękny. Bez snobizmu.
Fot. M. Stachyra
Anna Ewa Soria,Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.
Ale kazimierska Policja to mamisynki bojące sie własnego cienia !
Jeśli ktokolwiek chce coś z tymi wjeżdżajacymi na rynek i parkującymi tam motorami zrobić cokolwiek, to pozostaje skarga na nieudolność Policjantów z Kazaimierza do Komendy Głównej do Warszawy.Jest nawet infolinia która nagrywa wszystkie zgłoszenia ! Gwarantuje że sie tym ktoś zainteresuje !
A numer można chyba poszukać w Googlu..