I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym

Skomentuj (17)

Ponad 100 osób represjonowanych w stanie wojennym przyjechało do Kazimierza na I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. To okazja nie tylko do wspomnień czy podzielenia się własnymi problemami, ale również do wypracowania wspólnego stanowiska w sprawach bieżącej polityki kraju.

Do Kazimierza na I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych zjechali ludzie z całej Polski od Szczecina przez Bydgoszcz po Tarnowskie Góry. Nie zabrakło także rodzimych działaczy Solidarności, którzy zakładali ją w Kazimierzu – radnej Ewy Wolnej i Łucji Kamińskiej.

- Idea jest taka, by zebrać w jednym miejscu jak najwięcej osób represjonowanych po to, by mogli po pierwsze ze sobą porozmawiać o swoich obecnych problemach, czyli o tym, co ich dotyka – mówi Sławomir Kamiński przewodniczący zarządu oddziału NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej. – Często są to sprawy natury egzystencjonalnej, czyli kłopoty z uzyskaniem rekompensat za utratę pracy, za to, że siedzieli w więzieniach, że byli internowani. Po drugie, by mogli w sposób towarzyski powspominać dawne czasy.

W programie zjazdu znalazły się spotkania z Adamem Borowskim – wydawcą Encyklopedii Solidarności, Leszkiem Pietrzakiem i Andrzejem Witkowskim na temat śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i śledztwa w tej sprawie oraz z Marcinem Dąbrowskim z IPN autorem książki „Lubelski lipiec”.

- Jest taka piosenka: „Stąd ruszyła lawina” – mówi Sławomir Kamiński – i rzeczywiście tak było – to tutaj rozpoczęły się pierwsze strajki w 80 r. w Polsce.

Jednym z gości Zjazdu jest opozycjonista z czasów PRL Zygmunt Miernik, w 2013 r. na procesie generała Czesława Kiszczaka uderzył on tortem sędzię, która orzekała o zawieszenia procesu generała, za co został skazany na 10 miesięcy więzienia. Karę właśnie odbywa, na zjazd przyjechał na w ramach przepustki.

W sobotę uczestnicy zjazdu uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Farze, gdzie pod tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożyli kwiaty, oraz w koncercie na Zamku.

Organizatorami Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, który zapewne zostanie powtórzony za rok, byli Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z siedzibą w Puławach, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – Dom Pracy Twórczej, Solidarni Ziemi Puławskiej, Region Środkowo – Wschodni, Oddział Puławy oraz Burmistrz Kazimierza Dolnego.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

  • pijany znad Grodarza
    Czy to pan pisal ? :"
    005-08-30 14:37:29

    Wtedy ważny był człowiek

    Pierwszy był PPKS Bolesław Rafałko, w roku 1980 kierowca przewozów pasażerskich. -"
    Jeśli tak to wielki szacunek, a to " wtedy ważny byl człowiek" jest wiele mowiące
  • pijany znad Grodarza
    odpowie Waldemar Reginiewicz ?. Nie odpowie.
  • my ze stanu wojennego
    Mam tylko wstep i pytanie: -wstęp- z szacunkiem dla represjonowanych w stanie wojennym, który też z trudnością moralną przeżywaliśmy mam pytanie- po której stronie dzisiaj jestescie Państwo represjonowani?
  • Waldemar Reginiewicz
    Popieramy inicjatywę spotkań ludzi okresu zniewolenia i Narodowego Poniżenia.Podnieśmy głowy dumnie do góry,bo mamy moralne prawo to zrobić.Polska będzie wolna wtedy,gdy publicznie nie będziemy oglądali kacyków i sprzedawczyków w TV.Musimy w przyszłym roku gremialnie zamanifestować pokazać ,że jeszcze istniejemy.
  • Stach
    Szkoda, że to spotkanie nie było wcześniej nagłośnione. Przyjechałbym do Kazimierza tylko po to by tych ludzi zobaczyć i oddać im honory.
  • Redakcja
    Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
  • bolko
    Czy ja dobrze widze? Z reka nad litera "R" pan Niesiolowski?
  • fanKazika
    Widze tu znajoma gebe, o ile sie nie myle to ani razu nie byl zatrzymany, ani dnia internowany, tylko wylecial z pracy i to akurat nie z politycznych powodow, dzis oczywiscie latwo glosic - za Solidarnosc - bo kto to zweryfikuje? Niewazne - aktyw propisowskiej "dobrej zmiany" zbiera sie dzis grabiami jak leci, tylko po co mieszac do tego Kazimierz Dolny? Miasto przetrwalo wiele burz dziejowych, najazdow, okupcji, kilka pozarow i przetrwa czas neobolszewizmu, ktory sie nijak zapisze w historii miasteczka, jak wiele innych takich...
  • Ewa
    Mój Tato była represjonowany z powodów poliotycznych. Ma nawet status takiej osoby - nadany przez prezesa IPN. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym. Mieszkamy na Lubelszczyźnie, więc organizatorzy mogli zaprosić wszystkie represjonowane osoby.
    • ot kwestia
      skad corus wi co represjonowny tatus jest milosnikiem kaczyzmu?
  • Z miasta
    Widzę znajomego, bardzo poczciwy człowiek. Historia zatacza koło. Wtedy PZPR pogoniło go z pracy, a dzisiaj jego córkę wywaliła dobra zmiana bo posadę potrzebował jakiś dygnitarz
  • Kaczorek
    Proponuje zlustrowac pana Jaroslawa z zoliborza. Dziwne ze on nie przyjechal z horda rownie represjonowanych pisowcow ktorzy wtedy spali w najlepsze i robili kariery a dzis sluza Rosji.
    • ticzer
      niezle kaczorek, piatka z dokazywania
  • z miasta
    Uff.To chyba jakieś kpiny Ewa Wolna represjonowana?
    • Redakcja
      Ewa Wolna była gościem Zjazdu jako jedna z założycielek Solidarności Oświaty w Kazimierzu
    • Uczeń
      Tak się składa, że pamiętam 1981 rok, byłem wtedy uczniem Pani Ewy. Nie miała lekko, przez jakiś czas nie było jej nawet w szkole. Więc proszę takie komentarze zatrzymać dla siebie.
    • karamba
      Wolna czy mżatka?

Mapa

Hotele

Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę