Kryminały – lektura z półki dolnej, górnej, jakiej? Warto im poświęcać czas? A „Gniew” Miłoszewskiego? O tej właśnie książce dyskutowali uczestnicy pierwszej marcowej Niedzieli Literackiej.
„Gniew” Miłoszewskiego. Niewątpliwie książka na topie, a sam pisarz – modny. To zapewne sprawiło, że do zacnego grona dyskutantów Niedziel Literackich dołączyli nowi miłośnicy książek. Rozmawiano o konstrukcji kryminału, a także jego aktualnej i niezwykle ważnej problematyce, która była również przedmiotem niedawnej burzliwej dyskusji w sejmie, gdzie przyjęto w końcu konwencję w sprawie przemocy w rodzinie. Książka to jeszcze jeden głos na temat przemocy, podkreślający szczególnie jej wielowymiarowe okrucieństwo, przy jednoczesnym zachowywaniu pozorów wobec świata zewnętrznego. Dyskutanci podkreślali, że pomoc ofiarom przemocy domowej też nie należy do łatwych mimo istnienia odpowiednich procedur i programów.
- W przypadku „Gniewu” Miłoszewskiego to trudno powiedzieć, czy tu bardziej chodzi o kryminał, czy o politykę – mówiła na wstępie do dyskusji prowadząca Niedziele Literackie prof. Zofia Mitosek. – Można powiedzieć, że to jest główny nurt, który sprawia, że fabuła jest dosyć interesująca. Plączą się tutaj dwie ścieżki: z jednej strony dochodzenie do tego, kto zabija, a z drugiej strony – dlaczego zabija.
Gościem Niedzieli Literackiej była Agnieszka Zadura dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, która podkreślała, że nigdy nie było planów likwidacji Niedziel, a ich uczestnicy są zawsze mile widziani także w gmachu głównym Muzeum.
Kolejna Niedziela Literacka także w marcu poświęcona będzie „Ulicy Ciemnych Sklepików” Patrika Modiano. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do gmachu głównego 29 marca o godzinie 17.00. Następne spotkania odbywać się już będą tradycyjnie w Kuncewiczówce.