Egzaminy licencjackie w Kolegium

Skomentuj (2)
Studenci III roku Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym przystąpili 21 czerwca do pierwszych w historii uczelni egzaminów licencjackich.
Do obrony studenci przygotowali prace teoretyczne i praktyczne z malarstwa lub grafiki.
- Poziom prac jest bardzo wysoki – zapewnia dziekan Wydziału Artystycznego UMCS profesor Dobiesław Grzegorz Mazurek – na uwagę zasługują zwłaszcza 3 dyplomy malarskie – Aleksandry Galant, Agnieszki Kieliszek i Magdaleny Dąbały.

Tematyka prac licencjackich jest bardzo różnorodna – pojawiają się także klimaty kazimierskie, jak na przykład obrazy z natury malowane z zaułków Kolegium autorstwa Agnieszki Jureckiej.

Kazimierz obecny jest również w pracach teoretycznych – na przykład jedna z nich dotyczy postaci Jana Koszczyca Witkiewicza, kazimierskiego architekta, patrona sąsiedniego Zespołu Szkół.

Aleksandra Galant, która mówi o sobie, że jest pierwszą absolwentką w historii Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu, przygotowała na egzamin prace malarskie i graficzne oraz pracę teoretyczną „Rola płci w sztuce tworzonej przez kobiety”. Dla niej sztuka feministyczna to taka, której nie byłby w stanie stworzyć żaden mężczyzna. Kobiety są zdeterminowane w swoim postrzeganiu świata przez biologię. Symbolem kobiecości w pracach pani Galant jest miednica kobiety – łono matki. W swoich aktach starała się ukazać kobietę bierną, lecz aktywną w swojej bierności. Młoda artystka twierdzi, że jej prace są również zdeterminowane przez płeć, co widoczne jest chociażby w kolorystyce jej obrazów, w których dominuje róż – kolor kobiecy – czy czerwień - kolor miłości, bólu, energii.

Pani Małgosia Szewczuk przed komisją egzaminacyjną broniła swoje grafiki, które wcześniej zaprezentowała szerszej publiczności na wystawie pod tytułem „Chłopiec z doniczką bez kwiatów” w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Pracę teoretyczną poświęciła ikonie. Nie ośmieliła się jednak – jak twierdzi - przygotować ikony jako pracy praktycznej na obronę. – Nie byłam na tyle dojrzała, by napisać ikonę – by tego nie sprofanować. Praca nad ikoną uczy szacunku do pracy, nie jest tworzeniem w myśl hasła „sztuka dla sztuki”, ale ukazuje rolę służebną sztuki, w czym tkwi głęboki sens.

Prace licencjackie młodych artystów będzie można zobaczyć na wystawie w październiku 2004 r. otwartej na inaugurację nowego roku akademickiego w Kolegium.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • DO GOSCIA (gość)
    GRATULUJE INTELIGENCJI NIEKAZDEGO STAC RZEBY NARAZ ZA STUDIA DZIENNE ZAPLACIC 10 000 ZL
  • RT (gość)
    PIC NA WODĘ - TE EGZAMINY WSTĘPNE. PANOWIE Z WYDZIAŁU ARTYSTYCZNEGO JEŻDŻĄ DO KAZIMIERZA TYLKO "PO JEDNO". PRZYJĘCI ZOSTAJĄ WSZYSCY CI, KTÓRZY PŁACĄ CZESNE, NIE MA OGRANICZEŃ.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę