W Kazimierzu nad Wisłą zjawiły się bobry (castor fiber), świadczą o tym ścięte w charakterystyczny sposób drzewa, ogryzione z kory gałęzie i nory kopane na granicy wody i lądu.
Populacja bobrów w Polsce utrzymywała się do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku na niskim poziomie. W 1974 roku, Zakład Doświadczalny PAN w Popielnie, z inicjatywy profesora Wirgiliusza Żurowskiego, rozpoczął Program Aktywnej Ochrony Bobra Europejskiego. Polegał on na corocznym przesiedlaniu na tereny całej Polski kilkudziesięciu sztuk bobrów wyhodowanych na farmie w Popielnie oraz dzikich - odławianych z Suwalszczyzny.
Obecnie zwarta i najbardziej liczna populacja bobrów zajmuje część północno-wschodnią Polski. Dzięki programowi Aktywnej Ochrony Bobra zwierzęta pojawiły się praktycznie w całym kraju, dotarły również na tereny położone blisko Kazimierza Dolnego.
Obecnie zwarta i najbardziej liczna populacja bobrów zajmuje część północno-wschodnią Polski. Dzięki programowi Aktywnej Ochrony Bobra zwierzęta pojawiły się praktycznie w całym kraju, dotarły również na tereny położone blisko Kazimierza Dolnego.
Skomentuj
Dodane komentarze (7)
-
kapitalna sprawa
Bobry gora -
witam
Jesli kogoś interesuje troszke więcej inf. i bobrach prosze posłuchac Radia Lublin w poniedziałek od 11.30 do 14.Wywiad został przeprowadzony w Kazimierzu Dolnym w Zarzadzie Zespołów Lubelskich Parków Krajobrazowych. -
My również czekamy na dalsze informacje o nowych mieszkańcach Kazimierza...
Mile widziane fotografie :) -
Witam !
Chciałbym podzielić sie inforacją, że ja to stanowisko widzialem już jakieś 1,5 miesiaca temu. Byłem tam wiele razy i widziałem świeżutkie ślady żerowania pozostawione przez te zwierzaki. Wiem,że są tam nadal i jak wynika z biologi tego gatunku teraz przygotowują sie do zimy(zresztą każdy gat. teraz to czyni), ściagając gałęzie do swojej żeremi by mieć pożywienie jak również schronienie. Nie wiem dokładnie ile osobników jest na danym stanowisku ale myślę, że to kwestia czasu bym sie dowiedział, a jeśli ktoś dysponuje takimi wiadomościami prosze skontaktować sie ze mna (Jackeim Lisem, pracuje w Zarządzie Zespołów Lubelskich Parków Krajobrazowych w Kazimierzu Dolnym z góry dziekuje za cenne informacje. Wielu ludzi uważa bobry za szkodniki lecz nie są one w tak licznej populacki na tym terenie by tępić je i zagrażąć ich egzystencji. Cieszmy się bo przyroda sama do nas przychodzi, czego dowodem niech będą zdjęcia zamieszczone przez autora. -
Super! Ja sama widzialam bobra w sierpniu w Mecmierzu!
-
fajne miejsce wybrały to światcy o czytości wody
-
No, proszę nawet bobry wiedzą, gdzie dobrze i pięknie... :)))
Bobry gora
Jesli kogoś interesuje troszke więcej inf. i bobrach prosze posłuchac Radia Lublin w poniedziałek od 11.30 do 14.Wywiad został przeprowadzony w Kazimierzu Dolnym w Zarzadzie Zespołów Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Mile widziane fotografie :)