Dyskusja o hańbie domowej

Skomentuj (7)

Kolejny program z edukacyjnego cyklu „Paszporty republiki globu”w sobotę 8 marca br. o godz. 16.00 poświęcony będzie życiu i twórczości pisarza Mieczysława Jastruna w dwudziestopięciolecie jego śmierci.

Mieczysław Jastrun - ten bardzo znany prozaik, poeta i tłumacz ma jednak w swojej biografii niechlubną kartę: należał to tych twórców, którzy ulegli fascynacji ideologią komunistyczną i  popierali stalinowski reżim. Po latach sam  Jastrun ubolewał nad tym w „Dzienniku 1955-1981”, a organizatorzy  rocznicowego spotkania  chcą zadać uczestnikom parę  pytań.
 
Czy twórczość Jastruna przetrwała próbę czasu? Czy jego wysoka pozycja w literaturze polskiej jest jedynie efektem tamtego reżimowego wyniesienia? Czy pisarstwo może być skutecznym narzędziem manipulacji? Komu i jak powinien służyć artysta?
 
Zjawisko kolaboracji twórców z rządzącymi bada wielu historyków kultury. Jacek Trznadel w swojej książce pt. „Hańba domowa”, która zaczyna się Norwidowskim cytatem „Po zgonie jeszcze w swym ukrywa łonie/H a ń b ę - d o m o w ą,” przeprowadził kilkanaście rozmów z polskim pisarzami, którzy „przyczynili się do tego, co w sferze zniewolenia duchowego [Polaków] zostało przez komunistów osiągnięte.” Z Jastrunem, jak Trznadel przyznaje, porozmawiać autor "Hańby" nie zdążył.  Mieczysław Jastrun jednakże pozostawił po sobie słowa, które poddają się analizie i interpretacji, więc do takiej próby zachęcają organizatorzy spotkania literackiego.
 
Wiersze i proza Jastruna zostaną odczytane w Domu Kuncewiczów przez stałą współpracownicę  Kuncewiczówki – Ewę Wolną. Ta znakomita polonistka i wychowawczyni wielu kazimierskich generacji obdarzona jest talentem recytatorskim i aktorskim, o czym zaświadcza prawdziwy autorytet: prof. Wiesław Komasa z Akademii Teatralnej w Warszawie, z którym współpracowała w czasie „Warsztatów Teatralnych 2006”, organizowanych w Domu Kuncewiczów dla kazimierskiej młodzieży. Także od jej talentu zależy ostateczna ocena dzieła Jastruna w czasie rocznicowego spotkania, na które serdecznie zapraszamy.

źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

  • Zespół Kuncewiczówki (gość)
    Dziękujemy za dobre słowo i zapraszamy na 29 marca: wystąpi jeden z najoryginalniejszych polskich poetów Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI. Zupełnie niezwykła, niesamowita postać, dzięki której można zrozumieć, że poezja jest dziedziną mało poznaną a tak fascynującą!
  • 7 dziewcząt (gość)
    Byłyśmy na tym spotkaniu - gratulujemy pomysłu i sposobu realizacji który zachwyca profesjonalizmem i budzi zachwyt u osób które mogą w tym uczestniczyć. Bardzo dziękujemy za przypominanie a często umożliwaienie nam zetknięcia sie poraz pierwszy z literaturą czy poezją
    wczesnniej nam nieznaną .
    Pozdrawiamy i zyczymy sukcesów i dalszych interesujacych spotkań.
  • pierwsi goście (gość)
    Juz przyszliśmy do Kuncewiczówki w rytm Papaya Dance!
  • pracownicy Kuncewiczówki (gość
    W Kazimierzu jest dzisiaj piękna słoneczna pogoda: tym serdeczniej zapraszamy na popołudniowe spotkanie literackie. Początek o godz. 16.
  • Sofokles (gość)
    Kto przyjmuje służbę u władcy, staje się jego niewolnikiem, choćby przyszedł był jako człowiek wolny.

  • Jan Lechoń-skamandryta (gość)
    Od żalu nie uciekniesz, nie ujdziesz goryczy,
    I każda twa pociecha - to widmo przeszłości.
    Ach! czegóż się spodziewa i na cóż to liczy
    Każdy z nas, co na tyle patrzał nikczemności?

    I tylkoś jest zdziwiony, że jeszcze cię wzrusza
    To drzewo całe w kwiatach, różowy wschód słońca,
    I żyjesz aby twoja nieśmiertelna dusza
    Co dane jej przecierpieć, cierpiała do końca.

    Cóż z tego, że coś kochał - przemija jak dymy,
    Że po tych, co odchodzą, żal serce ci tłoczy.
    My z starym Sofoklesem spokojnie patrzymy
    Na ten widok, na który chciałbyś zamknąć oczy
  • Mieczysław Jastrun (gość)
    "Pocałunek"
    Ty jesteś jak źródło a ziemia
    Mój sen niepowrotny już przędzie
    Zbudź mnie pocałunkiem z kamienia
    Kiedy mnie z Tobą nie będzie

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę