Dwadzieścia lat pod skrzydłami Klio

Skomentuj (5)
Dwudziestą rocznicę istnienia najmniejszego muzeum w Kazimierzu uczciła wystawa podsumowująca całokształt jego działalności. To było prawdziwe święto Klio - muzy historii w Szkole Podstawowej w Miasteczku nad Wisłą.

Wystawę, na którą złożyły się fragmenty wszystkich dotychczasowych ekspozycji, przygotowały 15 maja br. w szkolnej auli dzieci z kółka historycznego pod opieką Anny Walencik – nauczycielki historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Kazimierzu Dolnym. Podczas uroczystości otwarcia wystawy obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz dyrekcji Muzeum Nadwiślańskiego, którzy wręczyli Annie Walencik – opiekunce i założycielce muzeum, podziękowanie za długoletnie popularyzowanie wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży. Wśród zwiedzających nie zabrakło oczywiście dzieci, do których przede wszystkim adresowana jest działalność muzeum. Jak na prawdziwą lekcję Historii przystało – pojawiły się dzieci z różnych epok w historycznych strojach.

Muzeum przy Szkole Podstawowej w Kazimierzu Dolnym powstało 23 kwietnia 1986 r. Jego założycielką jest Anna Walencik – długoletnia nauczycielka historii, która swoją pasję przekazuje najmłodszym pokoleniom kazimierzaków. Pierwsze eksponaty pani Anna wyłuskała ze stosów makulatury, zbieranej w latach siedemdziesiątych – osiemdziesiątych przez uczniów. Znalazły się tam stare gazety i książki, zdawałoby się - bez wartości. Dziś muzeum może się poszczycić sporych zbiorem starych druków i monet, podarowanych przez dzieci i ich rodziców. Czasami zbiory zasilają goście z Polski, a nawet Europy. W ten sposób do muzeum trafiły listy pisane z obozów koncentracyjnych i garść wycofanych już z obiegu monet z krajów europejskich. Muzeum wyrosło z tradycji, popularnej w tamtych czasach idei szkolnych izb pamięci, stąd też stała ekspozycja poświęcona jest historii szkoły. Oprócz tego, co roku przygotowywane są nowe wystawy czasowe.

Obecnie do końca grudnia br. czynna jest wystawa poświęcona historii poczty „Od Hermesa do SMS – a”. Aby ją obejrzeć, wystarczy się skontaktować z sekretariatem szkoły tel. 0 81 8810 083.

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę