10. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi można uznać za otwartą! Na konferencji otwarcia zaprezentowano program artystyczny i filmowy oraz zapoznano wszystkich przybyłych z kulisami przygotowań jubileuszowej edycji imprezy.
Pierwszego dnia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, tradycyjnie już, odbyła się konferencja otwarcia, podczas której uczestnicy festiwalu mogli poznać twórców imprezy, zapoznać się z programem artystycznym i filmowym oraz posłuchać opowieści związanych z kulisami powstawania X edycji.
Pośród zaproszonych na konferencję gości, oprócz Grażyny Torbickiej (dyrektor artystyczna) byli także: burmistrz Kazimierza Dolnego – Andrzej Pisula, Zbigniew Dobrosz – producent, Jerzy Zieliński – Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Bogusław Bojczuk – dyrektor, Agnieszka Zadura – dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz Bartek Pniewski – główny organizator wydarzeń festiwalowych w Mięćmierzu.
- Kazimierz Dolny i Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to są dwa organizmy, które łączy symbioza – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Nie wyobrażam sobie, żeby w innym miejscu gościł festiwal, niż Kazimierz Dolny. I nie wyobrażam sobie także Kazimierza Dolnego i naszej gminy bez festiwalu.
Zdanie to podzielają zarówno organizatorzy festiwalu, jak i uczestnicy, którzy co roku tłumnie odwiedzają Miasteczko, by skorzystać z festiwalowej oferty. I choć przygotowania do dziesiątej, jubileuszowej edycji imprezy nie należały do najłatwiejszych, udało się pokonać wszelkie trudności i zorganizować festiwal w takiej formie, jaką znamy i cenimy.
- W tym roku pojawili się nowi sponsorzy – mówi Grażyna Torbicka. – Ale wsparcie otrzymaliśmy także z tych miejsc, które współpracują z nami od lat. Urząd Marszałkowski w Lublinie od 10 lat bardzo nas wspiera i bardzo za to dziękujemy.
- To wielka przyjemność i radość móc wspierać takie przedsięwzięcie, jak właśnie ten festiwal – mówi Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego. – Myślę, że ta atmosfera, która gości co roku na tym festiwalu jest udziałem ludzi, którzy go tworzą i to Pani należy się podziękowanie, Pani Grażyno, za to, że to Pani jest mentorem i dobrym duchem tego wydarzenia. My, jako urząd, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest to wydarzenie kulturalne w naszym województwie. Tak się składa, że miałem okazję być w zarządzie województwa, kiedy festiwal powstawał. Ale chcę też powiedzieć, że dopóki z zarządzie będę, to jest to tym samym gwarancją tego, że festiwal też będzie.
Jak się okazuje, jest już szereg pomysłów na to, by kolejne edycje Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mogły zafunkcjonować. Ten rok okazał się przełomowy dla organizatorów, przekonał do tego, że koncepcje kolejnych edycji powinny powstawać już teraz, a sam festiwal musi się rozwijać.
- Jeszcze dwa miesiące temu nie byliśmy pewni, czy uda na się zapewnić Państwu program artystyczny, tak zapełnić tę dziesiątą edycję, by mogli Państwo przyjechać i cieszyć się tym wszystkim, co tu przygotowujemy – mówi Grażyna Torbicka. – Pan Marszałek był jedną z tych osób, która nas bardzo wspierała. I nie tylko finansowo, choć to wsparcie jest dla nas szalenie ważne, i zawsze było, natomiast chodzi mi teraz o takie wsparcie emocjonalne, o wiarę w to, że jest to fajna rzecz i musi się udać.
Organizatorzy wielkie podziękowania skierowali także do pracowników technicznych, którzy od lat tworzą całe miasteczko festiwalowe. Infrastruktura powstaje naprawdę bardzo szybko, a praca, którą trzeba wykonać wymaga wielkiej wprawy i niejednokrotnie sporego wysiłku. Jednak efekty możemy podziwiać już dziś, bez względu na to, czy oglądamy film w jednym z kin, czy też bierzemy udział w spotkaniu w Black Red White Cafe.
Jednak festiwal to nie tylko miasteczko festiwalowe. Sporo dzieje się w całym Kazimierzu a także jego okolicach.
- To, co się dzieje w Mięćmierzu podczas festiwalu, rozwijało się, rozwija się i będzie się nadal rozwijać razem z samym festiwalem – mówi Bartek Pniewski. – Zapraszamy do Mięćmierza, jako takiego miejsca wyjątkowego nawet z tego powodu, że jeżeli cały Kazimierz stanowi taką miejscowość, która została zasiedlona przez mnóstwo artystów różnych dziedzin sztuki, to Mięćmierz jest taką jakby soczewką… My mamy takie nagromadzenie twórców kultury w Mięćmierzu, którzy tam mają swoje domy, że postanowiliśmy zrobić z tego użytek. I stąd wzięła się koncepcja, by Mięćmierz zaistniał na Dwóch Brzegach obok Janowca i Kazimierza.
W Mięćmierzu podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawę Fotografii z Afryki autorstwa M. Kydryńskiego, posłuchać koncertu w wykonaniu Ifi Ude i Michała Chęci oraz wziąć udział w wielu ciekawych spotkaniach i debatach.
Ważnym aspektem Dwóch Brzegów jest także strona muzyczna festiwalu. Koncerty organizowane w ramach imprezy zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem pośród uczestników.
- Przez kilka lat szukaliśmy muzycznej tożsamości festiwalu Dwa Brzegi i testowaliśmy rozmaite stylistyki i układy – mówi Bogusław Bojczuk. – W ubiegłym roku zdecydowaliśmy, by kontynuować to, z czego Kazimierz słynie, czyli muzykę ludową, czyniąc ją osią naszych koncertów. Może to być muzyka ludowa przetworzona, nieoczywista, ale zawsze w najlepszym gatunku i najciekawszych wykonaniach, najlepszych artystów, którzy w tej dziedzinie tworzą, laureatów wszystkich możliwych nagród.
W tym roku koncerty odbywać się będą na kazimierskim Rynku, w Klubie Perła, w Grodarzu, Trzecim Księżycu oraz w Mięćmierzu i Janowcu. Posłuchać będziemy mogli m.in. Dziadów Kazimierskich, Młodej Polskiej Filharmonii w towarzystwie zespołu Vołosi, Caci Vorba czy Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele. Więcej szczegółów można znaleźć w programie artystycznym.
Program wydarzeń artystycznych
Program Kina za Rogiem w Janowcu
Skomentuj
Dodane komentarze (2)
-
najpierw "musi to uzgodnić z konserwatorem"
-
Ciekawe co mądrego powiedzial pan burmistrz?