Dukat na pamiątkę

Skomentuj (11)
4 Kazimierze. Można za nie wypić herbatkę w Marsie albo zakupić pamiątkę w Galerii Beaty Rosłoniec w Rynku. Tam też oraz w 6 innych jeszcze miejscach oznaczonych plakietką z wizerunkiem kazimierskiego dukata można jeszcze nabyć pierwsze od niepamiętnych czasów lokalne monetki.
Pochmurne zimowe popołudnie w Kazimierzu. Środek stycznia. Właściwie nie wiadomo, jaka to pora roku – zimno raczej niespecjalnie, śniegu jak na lekarstwo, ponuro i pusto. Słońce dopala się pewnie w Wiśle, bo zza zachodniej pierzei Rynku widać złotawo - czerwonawą poświatę. Rynek świeci dodatkowo pustkami, co normalne o tej porze roku i dnia.
Już miesiąc minął od emisji 4 Kazimierzy, a ja nie mam jeszcze ani jednej monetki, choćby na pamiątkę. Na kilku witrynach w Rynku widać nalepki obiecujące: „Tu honorujemy 4 Kazimierze”, ale nie bardzo chce mi się wierzyć, że jeszcze coś zostało z grudniowej emisji… Ale w końcu – kto pyta, nie błądzi – wchodzę do pierwszego lokalu ze złotą nalepką. W Rynkowej owszem 4 Kazimierze były, ale są już tylko wspomnieniem, podobnie w biurze PTTK, choć tu obiecują, że jeszcze w czasie ferii zamówią trochę monet. W Marsie można było je nie tylko nabyć, ale i na życzenie klienta otrzymać jako resztę z rachunku. Ale wszystkie rozeszły się pierwszego dnia. Dopiero w Galerii udaje mi się kupić złotą monetkę, a nawet dwie. Super! Potem okazuje się, że 4 Kazimierze są jeszcze do kupienia i w Galerii Beaty Rosłoniec, i „U Fryzjera”. Dokupuję jeszcze jedną zapakowaną w modną papierową torebkę z nadrukiem Galerii. Będzie na prezent.

Z takim samym przeznaczeniem 4 Kazimierze zakupił burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia, który już ich część przekazał znajomym.
- Niech 4 Kazimierze idą w Polskę, niech idą w świat, niech promują nasze miasto – mówi Grzegorz Dunia, który pozytywnie ocenia pomysł z emisją kazimierskiego „pieniążka”, choć miasto jest tylko emitentem żetonu i nie zarabia na jego emisji, tak jak nie ponosiło z tego tytułu żadnych kosztów. – Pomysł emisji dukata kazimierskiego spotkał się z dużym uznaniem i turystów, i różnych środowisk opiniotwórczych. Na pewno zadziałało to bardzo korzystnie na promocję miasta. W niedalekiej przyszłości będziemy próbowali wyemitować kolejnego dukata, oczywiście w trochę innej formie - w tej chwili na tym dukacie mamy attykę Kamienicy Celejowskiej, w następnym wydaniu może to będzie fragment innej kamienicy, np. pod św. Krzysztofem czy pod św. Mikołajem?

Kazimierskie dukaty pozostają w obiegu jeszcze przez ponad miesiąc – do 29 lutego br. Potem będą miały już tylko wartość kolekcjonerską, która już teraz na Allegro przekracza ponad dwukrotnie cenę monetki. 

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę