Tegoroczne „Dni Wisły” już rozpoczęte! Otwarcie uświetnił wykład, wystawa fotografii oraz rejs statkiem po Wiśle. Jednak jest to dopiero początek atrakcji…
„Dni Wisły” to cykl imprez kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych mających na celu uświadomienie potrzeby ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, jakie wokół Wisły narosło, a także skłaniać do refleksji nad wzajemnymi powiązaniami rzeki i ludzi. W tym roku „Dni Wisły” odbywają się już po raz dwunasty.
Inauguracja obchodów „Dni Wisły 2011” już za nami. Podczas uroczystego otwarcia odbyła się prelekcja na temat ochrony przeciwpowodziowej w kontekście ochrony przyrody oraz walorów przyrodniczych Małopolskiego Przełomu Wisły, którą zaprezentował Andrzej Pawłowski. Otwarta została również wystawa „Fotografia dzikiej przyrody” („Wildlife Photographer of the Year”) , na którą składają się zdjęcia będące wynikiem najbardziej cenionego i największego w świecie konkursu fotograficznego, w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Tych 70 zdjęć, ukazujących artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, naprawdę się szybko nie zapomni. Jałowe pustynie, tropikalne dżungle, nieskończone oceany oraz wszechobecna przyroda – te fotografie stymulują wyobraźnię , zajmują umysł i poruszają serca. Warto je zobaczyć.
„Dni Wisły” adresowane są do szerokiego grona odbiorców. Tak więc zarówno dzieci, jak i młodzież szkolna czy dorośli – każdy znajdzie w programie coś dla siebie. A wielką zaletą imprezy jest to, iż na wszystkie spotkania, warsztaty czy rajdy wstęp jest wolny.
A co jeszcze nas czeka podczas „Dni Wisły”? Od poniedziałku do piątku (30.05 – 3.06 oraz 6.06 – 10.06) trwać będą warsztaty ornitologiczne. 31 maja, we wtorek zapraszamy na Rajd „Szlakiem wiślanych wystaw”. 3 czerwca, w piątek odbędą się warsztaty pt. „Przyroda Lubelszczyzny”, natomiast 4 czerwca, w sobotę rajd dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku „Doliną Wisły”. 7 czerwca, we wtorek dzieci i młodzież szkolna może uczestniczyć w warsztatach „Ptaki cudaki”, a 8 czerwca wszyscy chętni wybiorą się na rajd na Skarpę Dobrską. 9 czerwca, w czwartek w Muzeum Przyrodniczym trwać będą warsztaty decoupage „Skrzynia skarbów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego”. Na sobotę, 11 czerwca zaplanowano rajd „Dwa Brzegi” oraz wieczorną plenerową projekcję zdjęć w formie diaporam – Roberta Dejtrowskiego „Wisła. Ostatnia dzika rzeka Europy” oraz Michała Ciacha i Małgorzaty Wójtowicz „Życiem płynące”.
Głównym organizatorem i koordynatorem obchodów "Dni Wisły" jest Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W tym roku w organizację imprezy włączyło się Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, a także PTTK Oddział Puławski. Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy