Co dalej z Wikarówką?

Skomentuj (32)

Wikarówka w roku ubiegłym trafiła w ręce Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. św. Anny. Na ostatniej sesji przedstawiciele stowarzyszenia zapoznali radnych z prowadzonymi działaniami dotyczącymi przyszłości obiektu.

Wikarówka to niewielki teren położony w samym centrum Kazimierza Dolnego. W sąsiedztwie Kościoła św. Anny i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. Przez lata zaniedbywany, zniszczony i odstraszający turystów obiekt, na początku ubiegłego roku, przekazany został Kazimierskiemu Stowarzyszeniu Dobroczynnemu pw. Św. Anny.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym przedstawiciele Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. Św. Anny przedstawili dotychczasowe działania dotyczące przyszłości tej nieruchomości.

- 17 marca, zaraz po podpisaniu aktu notarialnego, zwróciliśmy się do konserwatora zabytków z zapytaniem o warunki, jakie obowiązują nas przy odbudowie – mówi Zofia Wiśniewska, prezes stowarzyszenia. – W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo, w którym dokładnie zostało opisane to, jakie mają być w budynku drzwi czy okna, ale także konserwator zobowiązał nas do wykonania ekspertyzy konstrukcyjno – budowlanej.

Pismo to było także zapowiedzią wizji lokalnej jednego z pracowników Lubelskiego Konserwatora Zabytków. Odbyła się ona pod koniec czerwca, jednak na zalecenia pokontrolne stowarzyszenie czekano kilka miesięcy. Dostarczono je dopiero na początku listopada.
Co zawiera ocena wstępna stanu technicznego obiektu? 

- W wyniku przeprowadzonej kontroli obiektu stwierdzono, że budynek znajduje się w awaryjnym stanie technicznym – mówi Zofia Wiśniewska. – Ściany w części murowanej są popękane, silnie zawilgocone i zagrzybione.

W piśmie zwrócono uwagę także na to, że budynek jest zabezpieczony przed dostępem osób trzecich za pomocą tymczasowego ogrodzenia, jednak jest brak zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak jak zapowiadają właściciele nieruchomości, jeszcze w tym roku takie zabezpieczenie zostanie wykonane.

- My się bardzo cieszymy, że Wikarówka powróciła do nas, że zostanie wykorzystana na potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi Zofia Wiśniewska. – Chcielibyśmy stworzyć tam dzienny ośrodek opieki dla osób niepełnosprawnych.

O szczegółach trudno na razie jest mówić, bo nie wiadomo, jakie pozwolenia uda się uzyskać. Czy podpiwniczenie pod całym budynkiem będzie mogło być wykorzystane? Jaką powierzchnię będzie można zaadaptować na potrzeby stowarzyszenia? Plany jednak są ogromne.

- Jeśli byłaby taka możliwość, to chcielibyśmy w miejscu nieistniejącej stodoły czy dawnego budynku gospodarczego stworzyć świetlicę środowiskową, taką, jaką prowadzimy obecnie na Starej Plebanii.
Kolejnym ważnym elementem jest miejsce spotkań dla seniorów oraz, oddzielnie, osób z niepełnosprawnością umysłową.  Jak zapowiadają przedstawiciele stowarzyszenia, niewykluczone, że mogłyby to być te same pomieszczenia, rano wykorzystywane przez dzieci, po południu czy wieczorem przez osoby starsze.

Czy plany te uda się zrealizować i kiedy? Na razie o żadnych terminach nie może być mowy. Wikarówka jest w fatalnym stanie technicznym, a dodatkowo została wpisana do rejestru zabytków, więc droga do odbudowy tego obiektu jest podwójnie trudna.

Ważne, że jest szansa na to, by budynek w końcu wrócił do dawnej świetności i znowu służył ludziom.

Skomentuj


Dodane komentarze (21)

  • Redakcja
    Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
  • Zdzisław.
    Z wikarówki jest taki zabytek jak z [wymoderowano] torebka na mąkę. Najlepiej i najtaniej rozebrać ruinę i wybudować nową według starego projektu. Będzie wyglądała jak zabytek i służyła jak nowoczesny obiekt. Inaczej zabraknie wieku by to odrestaurować.
  • Ad. Ewangelia
    No właśnie, czy nasi księża z Fary znają Ewangelię i czytają Św. Łukasza? Może warto byłoby, żeby sobie przypomnieli te zapisy...
  • Redakcja
    Jeden z wpisów został usunięty. Prosimy o komentarze zgodne z regulaminem.
  • Do @ Ewangelia
    @Ewangelia ma sporo racji
  • Edom
    To jest właśnie Kazimierz! - Stało i niszczało - nikomu nie przeszkadzało.
    Ktoś chce coś zrobić to jeszcze zanim zacznie, już go zlinczują..
  • Andzia
    WIKTORÓWKĘ trzeba wyremontować. Taki zabytek (jak i inne umierające) musi zostać na swoim miejscu.
    • klop
      WIKARÓWKĘ :)
  • ???
    Jak działa umieszczanie komentarzy na forum?
    Na głównej pokazuje np. 19 wchodzę w twmat a tu 17. To kwestia cenzury?
  • ???
    @ w temacie. Nie rozumiem Twojego stwierdzenia :"Niepełnosprawnych jest nie więcej i nie mniej niż w innych gminach o tej wielkości, a to że ich nie widać świadczy właśnie o tym, że nie mają tu żadnych możliwości."
    przecież podobno Stowarzyszenie prowadzi zajęcia dla tych ludzi. Chyba, że jestem w błędzie i coś źle zrozumiałem.
  • W temacie
    Tego typu ośrodki finansowane są ze skarbu państwa, a odbywa się to za pośrednictwem władz województwa. Gmina nie ma nic do tego.
    Niepełnosprawnych jest nie więcej i nie mniej niż w innych gminach o tej wielkości, a to że ich nie widać świadczy właśnie o tym, że nie mają tu żadnych możliwości.
  • ???
    Ile osób korzysta z zajęć?
    • kuśtykająca na 3 nogach
      Przyjdź to zobaczysz.
      Mnie trudno , bo pod górkę , a te kocie łby przez 3 dni czuję w kręgosłupie.
  • No tak
    Nie wstyd Wam za ten jad spod palców Waszych?
  • Ewangelia
    Kościół ma już wiele. Wielki majątek. Nie musi odebrać mienia utraconego. Wystarczy na parkingu koło św Anny zbudować nowy budynek.

    Rozdział państwa od kościoła. Czy wogole odzyskiwanie jest zgodne z Ewangelią?


    NIE.

    ŚW. Łukasz pisze:

    Miłość do wrogów
    27 Mówię wam: Okazujcie miłość swoim wrogom i czyńcie dobro tym, którzy was nienawidzą. 28 Dobrze mówcie o tych, którzy was przeklinają, i módlcie się o tych, którzy was krzywdzą. 29 Jeśli ktoś cię obrazi, uderzając w policzek, nadstaw mu drugi. A jeśli zabiera twój płaszcz, oddaj mu również koszulę. 30 Daj temu, kto cię o coś prosi, a jeśli ktoś ci coś zabierze, nie żądaj zwrotu. 31 Czyńcie innym to, czego sami od nich oczekujecie.."
    • Gabba
      Czy parking koło Św. Anny należy do Kościoła i to On czerpie korzyści z jego użytkowania? Jeśli tak, to jestem w szoku!!! Na tym terenie za zarobione za parkowanie samochodów pieniądze można by rzeczywiście zbudować nowy budynek przystosowany dla potrzeb niepełnosprawnych i starszych mieszkańców Kazimierza. I wcale nie musiałby być tak okazały jak nowa plebania.
  • tak to jest
    Czyzby grupka ludzi zwiazanych z Fara milczala... ciezko im odpowiedziec na forum? Piekne swiadectwo wystawiacia kosciolowi.
    • pytak/pyton
      Ale tu więcej stwierdzeń i bezinteresownego plucia niż pytań.
      A jeśli już są pytania to raczej retoryczne.
  • pytam
    stowarzyszenie nie ma 500 zlotych na gruba folie by dach przykryc?
    • Odpowiadam
      A gmina taaaka biedniutka też nie miała. I to przez tyyyyle lat, wiosen, jesieni i zim.
  • majster Bieda
    Za 10 lat informacja bedzie brzmiec podobnie, zas budynek bedzie podobnie wygladal ale pod swietym patrontem dzialaczy. Jesli sie myle to jawi sie inne pytanie - kto bedzie przebywal w zaplesnialych mokrych i zagrzybialych murach - to chyba miejsce na terapie karne, nieprawdaz? I tak dla info - metr kwadratowy odgrzybienia i wysuszenia murow jest czterokrotnie drozszy od metra kwadratowego nowobudowanego muru z cegiel. Dziekuje
    • MAJSTER bez biedy
      Proszę. Więc widać jaki ogrom prac jest do wykonania, jeśli ma tu być coś sensownego. Stało i niszczało tyle lat to może trzeba dać czas na ekspertyzy, pozwolenia, opinie, projekty i staranie o kasę a wreszcie budowę i wyposażenie.
      Łatwo zrzędzić i krytykować niekonstruktywnie.
  • Mark
    A ilu jest w gminie niepelnosprawnym zeby gmina dawala taka ziemie taki majatek aby kto osrodek budowal. Takie osrodki to w wiekszych miastach a nie w biednych gminach. Niech oddadza ziemie gminie.
    • KRAM
      Niech oddadzą gminie a ja uwolnię gminę i wezmę sobie. Może wybuduję jakiś parking, knajpeczkę/ burdelik. Zarobimy kaskę. Po co tu jacyś starzy czy niepełnosprawni !!
  • pijanz ynad Grodarya
    ndywidualne wpisanie domu do rejestru zabytków zwalnia jego właściciela od obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości pod warunkiem utrzymania i konserwacji domu zgodnie z przepisami o ochronie zabytków.

    Zwolnienie powyższe nie dotyczy części budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto właściciel budynku wpisanego do rejestru zabytków może ubiegać się o dotację celową na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku, która może być udzielona przez Ministra Kultury z budżetu państwa lub Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na pokrycie nakładów koniecznych w opisanym zakresie.

    Dotacje takie mogą być udzielone na podstawie zaakceptowanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kosztorysu na prace, które zostaną przeprowadzone w roku złożenia wniosku o udzielenie dotacji lub następnym albo zostały wykonane w ciągu trzech ostatnich lat.

    Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych, a jeżeli zabytek ma wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga prac złożonych pod względem technologicznym, dotacja może być udzielona w wysokości do 100% kosztów. Do takiej wysokości dotacja może być udzielona również w przypadku, gdy stan zabytku wymaga niezwłocznego podjęcia prac.

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy dla właściciela korzystne jest wpisanie budynku do rejestru zabytków. Należy indywidualnie rozważyć, czy zwolnienie od podatku od nieruchomości oraz ewentualne dotacje równoważą obowiązek konsultowania z konserwatorem zabytków prac remontowych i praktycznie wyłączają możliwość rozbiórki budynku i innego przeznaczenia działki.
  • pijany znad Grodarza
    Dyskusja nad dalszym losem Wikarowki jest niemożlwa do przeprowadzenia. Z chwila przekazania / kupienia !/ terenu Stowarzyszeniu nikt z zewnątrz NIE MA PRAWA zabierać glosu co dalej ze zruinowanym budynkiem, ale ci z zewnątrz i Gmina będą NAGABYWANI o finansowanie zamierzeń, a one są niebotyczne.

    " a dodatkowo została wpisana do rejestru zabytków, więc droga do odbudowy tego obiektu jest podwójnie trudna. " . Fakt ten należy wykorzystać, bo w tym momencie powinności dotyczą także budżetu państwa.
    ps. czy wiadomym jest, jak zostana wykorzystane pomieszczenia w POTĘŻNYM budynku szkolnym ?
  • Finansować będzie
    Zapewne gmina.
    • baba
      Pomyśl i poczytaj przepisy co może a czego nie może gmina.
      "@Pijany znad Grodarza " BRAWO bo poszukał wiedzy o budynkach zabytkowych i podzielił się nią tutaj .

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę