Christos voskriese!

Skomentuj (1)

zobacz więcej (13)

Wielkanoc to najważniejsze święto w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. Nie należy się więc dziwić, że w kazimierskiej Farze zyskało ono szczególną oprawę. Uroczystości Triduum Paschalnego, których zwieńczeniem było sobotnie Misterium Paschalne, przygotowywały jedynie do części głównej - do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się w kościele żadnych nabożeństw. To czas na święcenie pokarmów i cichą adorację Grobu Pańskiego. Od kilku lat w kazimierskiej Farze dołączyły się do tego nocne rozważania Pisma Świętego jako oczekiwanie na Poranek Zmartwychwstania.

O godzinie 22.00 z Fary wyruszyła pielgrzymka na dawny cmentarz przykościelny, gdzie odbyło się poświęcenie ognia, od którego zapalono paschał - symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Ognisko w tym miejscu miało niezwykłą wymowę: Chrystus naprawdę pokonuje śmierć! Daje nadzieję martwym i nam, żywym!

Woskową kolumnę ustawiono w centralnym miejscu i w jej świetle oraz świetle innych świec rozważano Pisma. A w świątyni roznosił się zapach suszonych śliwek, rodzynków, nektaru kwiatów na tyle silny, że do końca pięciogodzinnego nabożeństwa tłumił nawet zapach kadzideł.

Dwie pierwsze godziny zanurzone były w Starym Testamencie. Przywoływano postacie Abrahama, Mojżesza, Izaaka, Izajasza poprzez czytania, medytacje i śpiew. Wierni trwali na czuwaniu mimo klejących się oczu, przemożnej niekiedy chęci snu... Nawet dzieci, dla których znalazło się też specjalne słowo w interpretacji księdza Marka, miały swoje miejsce w tym oczekiwaniu. Także te jeszcze nieochrzczone.

Po północy rozbłysły w Farze wszystkie światła. Zapanowała jasność Zmartwychwstania. Nastał Nowy Testament. Centralną częścią mszy stał się chrzest dzieci z wykorzystaniem wielkiej chrzcielnicy ustawionej w centralnym miejscu świątyni. Nie był to jednak - jak planowano - chrzest przez pełne zanurzenie - było, niestety, zbyt zimno...

Dwie kolejne godziny mszy minęły niezauważalnie szybko. Po procesji wokół świątyni w świetle księżycowej pełni - agapa: spożywanie baranka paschalnego przygotowanego tradycyjnie przez Cezarego Sarzyńskiego.  Starczyło dla wszystkich mimo, że kościół był pełen!

Prawosławni chrześcijanie w dzień Zmartwychwstania witają się słowami: Christos voskriese!, na co odpowiadają: Voistino, voskriese! Słowa te nabierają szczególnego sensu właśnie po uczestnictwie w kazimierskim Misterium Paschalnym - Misterium Światła.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę