Ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej - co może oznaczać?

Ból pleców, który odczuwany jest pod łopatkami, jest zwykle objawem chorób kręgosłupa lub postępujących wad postawy. Jeśli jednak promieniuje do klatki piersiowej, może świadczyć o poważnych chorobach, więc warto skonsultować się ze specjalistą i ustalić dokładną przyczynę. Materiał powstał przy współpracy reklamowej z  sandoz.pl.

Przyczyny bólu pleców pod łopatkami


Ból pleców pod łopatkami często pojawia się, jeśli przez długi czas pozostajemy w tej samej pozycji i jest efektem przeciążenia. Jednak ból, który promieniuje do klatki piersiowej może być spowodowany poważnymi chorobami układu sercowego lub płuc. Niestety również zawał objawia się w ten sposób, przy czym ból promieniuje dodatkowo do lewego barku. Jeśli poza dolegliwościami bólowymi pojawia się uczucie osłabienia, kołatanie serca i niespokojny oddech, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Rozległy zawał mięśnia sercowego jest stanem bezpośredniego zagrożenie życia.


Choroby płuc, których wzrost obserwujemy w związku z zakażeniami COVID-19 w ostatnich dwóch latach, również mogą manifestować się w ten sposób. Ból nasila się zwłaszcza przy kaszlu, ale w zaawansowanych stanach choroby może dokuczać także przy oddychaniu.


Ponieważ przyczyny bólu między łopatkami promieniującego do klatki piersiowej mogą być poważne, nie należy odkładać konsultacji ze specjalistą.


Jak złagodzić ból pleców?


Jeśli mamy pewność, że przyczyną bólu pleców jest przeciążenie lub uraz, dolegliwości można doraźnie łagodzić z pomocą leków przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty. Jeśli ból jest uporczywy i utrudnia nam normalne funkcjonowanie, warto sięgnąć po lek, który zawiera ketoprofen. Ketoprofen działa szybko i pozwala wrócić do pełnej sprawności. Przy przeciążeniach lub urazach wskazany jest przede wszystkim odpoczynek, ponieważ mięśnie muszą się zregenerować. Warto unikać pozycji, która wywołuje dyskomfort. W miejscowym łagodzeniu dolegliwości sprawdzą się też plastry rozgrzewające i maści o działaniu przeciwbólowym, które również można kupić bez recepty. Niezależnie od tego, jaki lek wybierzemy, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do jego stosowania i właściwym dawkowaniem.


Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się wraz z niepokojącymi objawami, np. wspomnianą dusznością, uczuciem ucisku w klatce piersiowej czy kołataniem serca, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą wskazywać na zawał mięśnia sercowego. Choroby układu sercowego również wymagają specjalistycznego leczenia i odpowiednio dobranej farmakoterapii, która często zawiera leki dostępne na receptę. Czujność należy zachować również przy chorobach płuc, które mogą mieć ciężki przebieg. Zaniedbanie leczenia może skończyć się poważnymi następstwami. Płuca są szczególnie narażone w przebiegu zakażenia wirusem COVID-19, więc tym bardziej nie należy lekceważyć pierwszych objawów. Jeśli szybko się męczymy lub pojawiają się problemy z oddychaniem i ból między łopatkami, który promieniuje do klatki piersiowej, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i podjęcie odpowiedniego leczenia.


Współpraca reklamowa z sandoz.pl




Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę