Ponad 350 prac autorstwa kilkudziesięciu grafików polskich niemal ze wszystkich środowisk artystycznych na ziemiach polskich w latach
1900-1939 pokazane zostanie na wystawie „Białe, czarne… i w kolorze - mistrzowie grafiki polskiej 1900-1939” w Kamienicy Celejowskiej. Wernisaż 9 sierpnia o godzinie 12.00.
Wystawa – jak zapowiada kierownik oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kamienicy Celejowskiej dr Waldemar Odorowski – pokazana będzie w dwóch odsłonach. Pierwszą będzie prezentacja twórczości grafików z lat międzywojennych, w tym wielu bywających i tworzących w Kazimierzu Dolnym. Odnosi się to przede wszystkim do środowiska warszawskiego, a więc także uczniów (choćby Jan Gotard czy Tadeusz Cieślewski) Tadeusza Pruszkowskiego, a przede wszystkim samego Władysława Skoczylasa, jego współpracowników (Edmund Bartłomiejczyk) i jego wychowanków (np. Bogna Krasnodębska-Gardowska). Także Stanisław Ostoja – Chrostowski i Tadeusz Kulisiewicz. Pokazani będą także artyści krakowscy (Leopold Lewicki, Marian Kratochwil, Jan Rubczak, Wacław Taranczewski), wybitny grafik lwowski (ludwik Tyrowicz), działający w Poznaniu Władysław Roguski czy w Katowicach Paweł Steller. Razem z pracami innych twórców wystawa daje pełny obraz dokonań artystycznych w dziedzinie grafiki w Polsce lat międzywojennych.
Na wernisaż 9 sierpnia o godzinie 12.00 zapraszają dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Jacek Serafinowicz i dyrektor artystyczny Festiwalu „Dwa Brzegi” Grażyna Torbicka.
Na wernisaż 9 sierpnia o godzinie 12.00 zapraszają dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Jacek Serafinowicz i dyrektor artystyczny Festiwalu „Dwa Brzegi” Grażyna Torbicka.
Szkoda. Wielka szkoda.
A Maria Kuncewiczowa tak pięknie o nim kiedyś napisała.