Komentarze
-
nie masz racji. Mammografia jest adresowana dla kobiet powyżej 45 roku życia ze względu na budowę piersi (większa zawartość tkanki tłuszczowej, która jest diagnozowana tylko w badaniu mammograficznym). Kobiety młodsze diagnozowane są badaniem USG (tkanka gruczołowa). Oczywiście ten podział jest podziałem statystycznym, a każdy przypadek w medycynie jest rozpatrywany indywidualnie. Wiek 50-69 wg statystyki jest najbardziej zagrożony/podatny na zachorowania, stąd taki przedział wiekowy. Oczywiście w różnych krajach jest inny z powodów geo-medycznych oraz zasobności portfela systemu opieki zdrowotnej. W Polsce popełniono wiele błędów systemowych i zgłaszalność na badania jest na poziomie 33-47% populacji objętej programem scryningowym. Kobiety młode, a więc z dużym prawdopodobieństwem tkanki gruczołowej powinny wykonywać badanie USG. W przypadku piersi mieszanych tj. gruczołowo-tłuszczowych ( dwa badania USG + mammografia), w przypadku piersi tłuszczowych badanie mammograficzne. W sytuacji występujących zmian (torbiele, zwłóknienia, skupiska mikrozwapnień) należy wykonać badanie uzupełniające USG, które różnicuje te zmiany.
-
bez sensu ten przedział wiekowy....tak jakby młodsze nie chorowały na raka piersi....
Do Kazimierza po raz kolejny przyjedzie mammobus. To szansa dla kobiet z Miasteczka i okolicy na wykonanie bezpłatnej mammografii blisko domu.
Mammobus pojawi się w Kazimierzu 24 czerwca na placu przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej ul. Senatorska 25.
Bezpłatne badanie mammograficzne (w technologii cyfrowej) adresowane jest do kobiet między 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej NFZ.
Panie, których program nie obejmuje, mogą wykonać płatne badanie. W czasie trwania akcji koszt badania wynosi 80 zł (bez skierowania).
Infolinia i zapisy: 42 254 64 10 i 517 54 40 04 (do rejestracji telefonicznej przygotować należy nr telefonu i pesel).
Źródło: Medica Badania Sp.z o.o.
Anna Ewa Soria,Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.
Dodane komentarze (2)
-
Adam Gorgońnie masz racji. Mammografia jest adresowana dla kobiet powyżej 45 roku życia ze względu na budowę piersi (większa zawartość tkanki tłuszczowej, która jest diagnozowana tylko w badaniu mammograficznym). Kobiety młodsze diagnozowane są badaniem USG (tkanka gruczołowa). Oczywiście ten podział jest podziałem statystycznym, a każdy przypadek w medycynie jest rozpatrywany indywidualnie. Wiek 50-69 wg statystyki jest najbardziej zagrożony/podatny na zachorowania, stąd taki przedział wiekowy. Oczywiście w różnych krajach jest inny z powodów geo-medycznych oraz zasobności portfela systemu opieki zdrowotnej. W Polsce popełniono wiele błędów systemowych i zgłaszalność na badania jest na poziomie 33-47% populacji objętej programem scryningowym. Kobiety młode, a więc z dużym prawdopodobieństwem tkanki gruczołowej powinny wykonywać badanie USG. W przypadku piersi mieszanych tj. gruczołowo-tłuszczowych ( dwa badania USG + mammografia), w przypadku piersi tłuszczowych badanie mammograficzne. W sytuacji występujących zmian (torbiele, zwłóknienia, skupiska mikrozwapnień) należy wykonać badanie uzupełniające USG, które różnicuje te zmiany.
-
Edyta Łysiakbez sensu ten przedział wiekowy....tak jakby młodsze nie chorowały na raka piersi....