Antoni Michalak wciąż króluje w Miasteczku

Skomentuj (6)

zobacz więcej (16)

Niezwykłą wystawę przygotowało dla miłośników sztuki Muzeum Nadwiślańskie. W różnych punktach Miasteczka ulokowano obrazy i rysunki Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego - Antoniego Michalaka. Wystawa wtopiona w Kazimierz daje okazję zarówno do kontemplacji mistycznej Ars Mistrza jak i piękna renesansowego Miasteczka, z którego ta sztuka wyrosła.

Wystawa "Mistyczny świat Antoniego Michalaka" daje szansę wniknąć w sztukę, a w szczególności w sztukę sakralną, gdyż Antoni Michalak był czołowym reprezentantem sztuki sakralnej w polskim malarstwie międzywojennym.

- Nawiązując do stylistycznych konwencji sztuki dawnej, tworzył monumentalne obrazy Ukrzyżowania i wizerunki świętych. Znamienna dla późnego gotyku i baroku skłonność do dramatycznej ekspresji i naturalistycznego przerysowania współistniała w jego pracach z delikatnością rysunku włoskiego quattrocenta i z manierystycznym wydłużeniem postaci. Hieratyzm kompozycji dynamizowało ostre, charakterystyczne dla caravaggionizmu oświetlenie ewokujące mistyczne treści. - tak o obrazach Antoniego Michalaka pisze Irena Kossowska w Słowniku Malarzy Polskich.

Lechosław Lameński podkreśla zaś, że Michalakowi "udało się stworzyć własny świat mistycznego dialogu z Jezusem, jego  życiem i męką. Uproszczona, choć sugestywna stylizacja postaci, rozproszone światło rozświetlające wybrane fragmenty kompozycji, wyważona kolorystyka (zdominowana przez barwy nasycone i ciemne), poparte mistrzostwem technicznym złożyły się na ponadczasowość kompozycji religijnych artysty, zwłaszcza tych o wątkach pasyjnych. Kompozycji tym ciekawszych, że niemal w każdej z nich pojawia się w tle pejzaż kazimierski lub jego najbardziej nośne  fragmenty, wycięte, wystudiowane na sposób baśniowy, ukazujące miasteczko od drugiej - tej wyśnionej, wymarzonej przez  twórcę strony."

Przez wystawę "Mistyczny świat Antoniego Michalaka" przewijają się tłumy. Z uwagą kontemplują olbrzymie płótna artysty, w tym wypożyczoną z Muzeum Narodowego w Warszawie "Bajkę o szczęśliwym człowieku" czy odnalezioną niedawno "Stygmatyzację świętego Franciszka". W Kamienicy Celejowskiej podziwiają rysunki i portrety wykonane kredką czy ołówkiem, w tym portret ojca malarza - Wincentego, który w Kozłowie Szlacheckim, miejscu urodzenia artysty, pełnił funkcję sołtysa. W świętej Annie niezwykłe wrażenie robi naturalnej wielkości projekt witraża upamiętniającego powrót ziem piastowskich do macierzy, zrealizowany w jednym z wrocławskich kościołów. Zwraca uwagę też obraz Chrystusa Króla, którego twarz zatrzymuje do zadumy, zmusza do poszukiwań odpowiedzi na odwieczne pytanie: Kim jest ten Chrystus? Galeria w Domu Michalaków prezentuje między innymi obrazy rodzinne - skromne portrety żony Michalaka Marii z Chylewskich, rodziców, dzieci.

Wystawę tę, która prezentuje bardzo wszechstronnie twórczość Honorowego Obywatela Miasta, można oglądać do 9 sierpnia br. Galeria Letnia w rynku, święta Anna, Kamienica Celejowska, Dom Michalaków przy Nadrzecznej zapraszają do swoich wnętrz!

ANTONI MICHALAK
Urodzony w 1902 w Kozłowie Szlacheckim, zmarły w 1975 r. w Kazimierzu Dolnym, wybitny przedstawiciel sztuki sakralnej w polskim malarstwie międzywojennym, znakomity portrecista i rysownik. Był studentem Tadeusza Pruszkowskiego, z którym zaczął przyjeżdżać do Kazimierza, gdzie w 1939 r. osiadł.
Współzałożyciel Bractwa św. Łukasza, z którego członkami wspólnie wykonał siedem kompozycji historycznych do pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Wcześniej z J.H. Rosenem zaprojektował w 1933 r. freski do papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.
Brał udział w wystawach we Francji, Holandii, Niemczech, USA, W. Brytanii. Po wojnie pracował jako konserwator we Wrocławiu, m.in. odnawiając Aulę Leopoldinum, a następnie, po powrocie do Kazimierza, kształcił studentów historii sztuki na KUL.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę