Wystawa "Mistyczny świat Antoniego Michalaka" daje szansę wniknąć w sztukę, a w szczególności w sztukę sakralną, gdyż Antoni Michalak był czołowym reprezentantem sztuki sakralnej w polskim malarstwie międzywojennym.
- Nawiązując do stylistycznych konwencji sztuki dawnej, tworzył monumentalne obrazy Ukrzyżowania i wizerunki świętych. Znamienna dla późnego gotyku i baroku skłonność do dramatycznej ekspresji i naturalistycznego przerysowania współistniała w jego pracach z delikatnością rysunku włoskiego quattrocenta i z manierystycznym wydłużeniem postaci. Hieratyzm kompozycji dynamizowało ostre, charakterystyczne dla caravaggionizmu oświetlenie ewokujące mistyczne treści. - tak o obrazach Antoniego Michalaka pisze Irena Kossowska w Słowniku Malarzy Polskich.
Lechosław Lameński podkreśla zaś, że Michalakowi "udało się stworzyć własny świat mistycznego dialogu z Jezusem, jego życiem i męką. Uproszczona, choć sugestywna stylizacja postaci, rozproszone światło rozświetlające wybrane fragmenty kompozycji, wyważona kolorystyka (zdominowana przez barwy nasycone i ciemne), poparte mistrzostwem technicznym złożyły się na ponadczasowość kompozycji religijnych artysty, zwłaszcza tych o wątkach pasyjnych. Kompozycji tym ciekawszych, że niemal w każdej z nich pojawia się w tle pejzaż kazimierski lub jego najbardziej nośne fragmenty, wycięte, wystudiowane na sposób baśniowy, ukazujące miasteczko od drugiej - tej wyśnionej, wymarzonej przez twórcę strony."
Przez wystawę "Mistyczny świat Antoniego Michalaka" przewijają się tłumy. Z uwagą kontemplują olbrzymie płótna artysty, w tym wypożyczoną z Muzeum Narodowego w Warszawie "Bajkę o szczęśliwym człowieku" czy odnalezioną niedawno "Stygmatyzację świętego Franciszka". W Kamienicy Celejowskiej podziwiają rysunki i portrety wykonane kredką czy ołówkiem, w tym portret ojca malarza - Wincentego, który w Kozłowie Szlacheckim, miejscu urodzenia artysty, pełnił funkcję sołtysa. W świętej Annie niezwykłe wrażenie robi naturalnej wielkości projekt witraża upamiętniającego powrót ziem piastowskich do macierzy, zrealizowany w jednym z wrocławskich kościołów. Zwraca uwagę też obraz Chrystusa Króla, którego twarz zatrzymuje do zadumy, zmusza do poszukiwań odpowiedzi na odwieczne pytanie: Kim jest ten Chrystus? Galeria w Domu Michalaków prezentuje między innymi obrazy rodzinne - skromne portrety żony Michalaka Marii z Chylewskich, rodziców, dzieci.
Wystawę tę, która prezentuje bardzo wszechstronnie twórczość Honorowego Obywatela Miasta, można oglądać do 9 sierpnia br. Galeria Letnia w rynku, święta Anna, Kamienica Celejowska, Dom Michalaków przy Nadrzecznej zapraszają do swoich wnętrz!
ANTONI MICHALAK
Urodzony w 1902 w Kozłowie Szlacheckim, zmarły w 1975 r. w Kazimierzu Dolnym, wybitny przedstawiciel sztuki sakralnej w polskim malarstwie międzywojennym, znakomity portrecista i rysownik. Był studentem Tadeusza Pruszkowskiego, z którym zaczął przyjeżdżać do Kazimierza, gdzie w 1939 r. osiadł.
Współzałożyciel Bractwa św. Łukasza, z którego członkami wspólnie wykonał siedem kompozycji historycznych do pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Wcześniej z J.H. Rosenem zaprojektował w 1933 r. freski do papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.
Brał udział w wystawach we Francji, Holandii, Niemczech, USA, W. Brytanii. Po wojnie pracował jako konserwator we Wrocławiu, m.in. odnawiając Aulę Leopoldinum, a następnie, po powrocie do Kazimierza, kształcił studentów historii sztuki na KUL.
http://michalak.kazimierzdolny.p... send an e-mail in English.
I am trying to find information on Antoni Michalak in English. We have a painting which is painted by Antoni Michalak and we would like to know who the lady on the painting is.
Can you point me in the right direction?
Thanks,
Ben van Gellekom