Komentarze
-
Mickiewicz - mickiewiczowski, Przybyła - przybyłowski, Leśmian - leśmianowski.
-
Dlaczego drugi sezon mamy Przybyłowskich a nie Przybyłów. Czy tak jest proprawnie. Krzysztof Przybyłowski?
-
kamienice Przybyłów
W najbliższą sobotę będzie okazja świętować 402. urodziny kamienic Przybyłowskich i porozmawiać w ich cieniu o Kazimierzu.
W tym roku mija 402 lata od ukończenia budowy kamienic Przybyłów w Rynku.
- Są one świadectwem świetności czasu, w którym wznieśli je bracia Krzysztof i Mikołaj Przybyłowie – mówią organizatorzy Tadeusz Pałka, Bogdan Rokicki i Waldemar Siemiński. – Kolejne stuletnie rocznice kamienic nie były świętowane.
I nie ma się czemu dziwić: jak podkreślają organizatorzy obchodów rocznicowych, czasy temu nie sprzyjały: w 1715 r. w Skalinie znajdującym się na terenie ówczesnego Królestwa Pruskiego – dziś zachodniopomorskie – wiosną pasterze widzieli znak z nieba: spadanie dziesięciokilogramowego meteorytu w kształcie ludzkiej czaszki, jesienią zaś zawiązała się konfederacja w Tarnogrodzie, podczas której szlachta sympatyzująca z carem Piotrem I wyraziła swoje oburzenie wobec polityki króla Augusta II Sasa i sprzeciw wobec wprowadzeniu zmian ustrojowych. W 1815 r. car Aleksander wraz z senatorem Mikołajem Nowosilcowem zweryfikowali konstytucję Królestwa Polskiego. Nowoczesna i postępowa polska ustawa zasadnicza nie była przez władze szanowana. W 1915 r. na frontach I wojny światowej walczyły miliony Polaków – żołnierzy bez własnego państwa. Dopiero w 2015 roku zapoczątkowano coroczne urodziny tego miejsca. Znak czasów?
402 lata kamienic Przybyłów 25 listopada godz. 16.30 Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
W programie:
• Wprowadzenie – Tadeusz Pałka
• W cieniu kamienic:
O malarzu Janie Karmańskim – obrazy i wspomnienia – Bogdan Rokicki
O malarzu Andrzeju Siemińskim – obrazy i wspomnienia – Waldemar Siemiński
• Poczęstunek
• Zakończenie godz. 18.00
Wstęp wolny
Attyka kamienic braci Przybyłów. Fot.AS
Anna Ewa Soria,Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.
Dodane komentarze (3)
-
Ulka- KazimierzMickiewicz - mickiewiczowski, Przybyła - przybyłowski, Leśmian - leśmianowski.
-
KorektorNie róbmy ortograficznego zamętu! Ze SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO: "Najkrócej mówiąc, przymiotniki od nazwisk piszemy wielką literą, gdy odpowiadają na pytanie: czyj?, a małą, gdy odpowiadają na pytanie: jaki? Stąd rok Mickiewiczowski, poemat Mickiewiczowski napiszemy wielką literą, a np. opis prawdziwie mickiewiczowski napisalibyśmy małą literą, mając na myśli tekst innej osoby, przypominający stylem utwory Adama Mickiewicza."
-
RedakcjaRacja, ale mnie chodziło bardziej o formę, stąd tylko jedna forma ortograficzna, a nie dwie :-)
-
-
AnciaDlaczego drugi sezon mamy Przybyłowskich a nie Przybyłów. Czy tak jest proprawnie. Krzysztof Przybyłowski?
-
RychoAleż oczywiście - NIEPOPRAWNIE !!! Kamienice, ale też spichlerze przy ul. Puławskiej 54 i 60 należały do braci Mikołaja i Krzysztofa PRZYBYŁÓW ( Maciej Przybyła i Krzysztof Przybyła )
-
: (Co się dzieje? Ledwie ostatnio wpadka przeszła, a tu znowu. Przybyła i Przybyłowski wystarczy odmienić przez przypadki
-