W obronie m.in. Liu Xiaobo tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla więzionego w Chinach pisali uczestnicy XI Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Z kazimierskiego sztabu w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza wysłano w obronie praw człowieka 253 listy.
“Moi drodzy przyjaciele, nie znam i zapewne nigdy nie poznam większości z was. Musicie wiedzieć, że wasze działania odegrały główną rolę w moim uwolnieniu - napisał po wyjściu na wolność Adnan Hajizade, który wraz z Eminem Abdullayevem odbywał karę 2,5 roku pozbawienia wolności za krytykę poczynań rządu Azerbejdżanu, a w szczególności za opublikowanie na YouTube krytykującego władze filmu, przedstawiającego słynną konferencję prasową osła. Obu opozycjonistów uwolniono w wyniku ubiegłorocznej akcji Amnesty International. To tylko jeden z przykładów, pokazujących sens organizowania corocznych maratonów pisania listów w obronie praw człowieka.
W tym roku z Polski wysłano ponad 143 tysiące listów. Z Kazimierza w świat poszło ich 253. Apelowano w sprawie 18 tzw. pilnych akcji – gdzie życie i zdrowie ludzi było szczególnie zagrożone. Wśród nich jest Norma Cruz, walcząca o prawa kobiet w Gwatemali, której wielokrotnie z tego powodu grożono śmiercią. Uczestnicy maratonu wzywali również władze Chin do bezwarunkowego uwolnienia tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo. Maraton Pisania Listów Amnesty International w Kazimierzu odbywa się od 2004 r., w Zespole Szkól im. Jana Koszczyca Witkiewicza – po raz piąty.
Skomentuj
Dodane komentarze (1)
-
Jeszcze będziecie przepraszać Chińczyka za takie harce epistolarne.