Archiwum - listopad 2019
Na długie jesienne wieczory powracamy z lekturą książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą". Dziś słowami przedwojennego doktora Mieczysława Biernackiego z Lublina autorka opowie nam o „wyzyskaniu Kazimierza dla zdrowia. Tak w ramach przygotowania się do przyszłego sezonu....
„Gdzie odnaleźć spokój ducha? Gdzie się spotkać ze sobą? Gęste miasta, puste stepy rozrzucone w ogół są. Wszędzie będzie nie tak, dopóki nie spotkasz się ze sobą...” śpiewa Włodzimierz Paprodziad Dembowski w nowym utworze November Project zatytułowanej „Dom”.
Kazimierskie szuflady kryją wiele tajemnic. W jednej z nich znalazła się stara sygnatura – ulotka dołączana do buteleczki z leczniczą miksturą lub do opakowań z tabletkami. Mała karteczka z kolorowym nadrukiem obrazującym budynek apteki w Kazimierzu Dolnym. Pewnie dlatego przetrwała burze kolejnych domowych porządków…
Jeśli andrzejkowy weekend chcesz spędzić poza domem, pomyśl o przyjeździe do Kazimierza Dolnego. Z poniższego zestawienia dowiesz się, co będzie się działo w tym czasie w naszym mieście.
Trzeci Księżyc zaprasza na kolejny z księżycowych koncertów. Tym razem przed publicznością Sceny Trzydziestu Krzeseł wystąpi Native.
Remont pięciu zabytkowych budynków, w których mieszczą się oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nie zakończy się w tym roku. Termin zakończenia prac został przedłużony.
Kazimierz słynie z pięknych tras spacerowych. Proponuję jednak wyjść poza Kazimierz. A dokładniej – wyjechać. To będzie krótki spacer po polach i wąwozach, ale dzięki niemu poznamy perełkę Izabeli księżnej Czartoryskiej – trzy krzyże w Parchatce.
Zakończyła się renowacja cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Czerniawach. Odbiór planowany jest na następny tydzień.
Książki kontrastowe, dźwiękonaśladowcze i z okienkami, lalka teatralna typu muppet oraz ciekawe warsztaty i animacje. Wszystko przygotowane z myślą o dzieciach. W kazimierskiej bibliotece już niebawem pojawi się Fundacja – ależ Gustawie z „Pastelkowymi opowieściami.”
Jak spędzić nadchodzący weekend? Zapraszamy do urokliwego Kazimierza!
Krwawa środa odcisnęła bolesne piętno na wielu rodzinach Kazimierza i okolic. Nagle z ulic i domów zniknęli ludzie, brutalnie rozstrzelani, wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Ci, którzy pozostali, w większości kobiety, musieli na nowo ułożyć sobie życie w trudnej rzeczywistości wojennej. 18 listopada 1942 r. wciąż trwa w pamięci.
Tylko do końca listopada można oddawać głosy na pracę dzieci z kazimierskiego przedszkola. Do wygrania jest m.in. plac zabaw. Głosować można codziennie.
Tragicznych wydarzeń na kartach naszej historii jest wiele, również tych dziejących się na terenie Lubelszczyzny. Jednym z nich są bez wątpienia wydarzenia z listopada 1942 roku, czyli tzw. krwawej środy. Choć minęło już ponad 70. lat, pamięć o nich jest ciągle żywa.
Kazimierz Dolny przymierza się do wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie całej gminy. Jak to może w przyszłości wyglądać, można zobaczyć na przykładzie chociażby ulicy Szkolnej, gdzie właśnie testowane są żarówki niskoemisyjne.
Tegoroczne Kazimierskie Zaduszki Artystyczne w farze poświęcone zostały pamięci Teresy i Eugeniusza Wiśniewskich nauczycieli i mistrzów sztuki wikliniarskiej, którzy od 1980 r. związali swoje życie z Kazimierzem.
We wrześniu na polskim rynku wydawniczym pojawiła się „Jasność” powieść pisarki, która związała swoje życie z Kazimierzem – Mai Wolny. Spotkanie z autorką w Miasteczku mogło się odbyć dopiero teraz, gdy wróciła ona z podróży do Tybetu, gdzie zbierała materiały do swojej nowej książki.
Listopad to w okolicach Kazimierza czas wspomnień o wypadkach krwawej środy. W nocy z 17 na 18 listopada 1942 r. niemieccy żandarmi spacyfikowali mieszkańców Miasteczka i okolicznych miejscowości tzw. Powiśla lubelskiego poczynając od Rogowa, przez Cholewiankę, Jeziorszczyznę, Pożóg, Witoszyn, Rzeczycę, Bochotnicę i Parchatkę. 24 listopada – Kolonię Zbędowice.
To także forma świętowania rocznic wydarzeń patriotycznych. To także forma manifestowania pamięci o tych, co przed laty walczyli o Niepodległą. Kazimierzacy pod raz siódmy zebrali się w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki, by razem śpiewać pieśni patriotyczne celebrując Święto Niepodległości.
Już niebawem mieszkańcy Kazimierza Dolnego zdecydują, na co przeznaczą budżet obywatelski. Jest pięć propozycji...
Wydawać by się mogło, że Kazimierz leży niejako na zapleczu wielkiej historii. Tutaj pomiędzy wzgórzami wydaje się być zawsze zacisznie i bezpiecznie. W pewnym sensie może to i prawda. Chociaż nie ominęło Miasteczka ani powstanie listopadowe, ani styczniowe, ani przemarsze wojsk austriackich czy rosyjskich w czasie pierwszej wojny światowej, pozostawiając po sobie zgliszcza.
Galeria Wirydarz i Galeria MIT zapraszają na wernisaż malarstwa jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki latynoamerykańskiej tworzących w Stanach Zjednoczonych - Pabla Cavidesa. Wernisaż odbędzie się w Galerii MIT ul. Lubelska 10 w Kazimierzu.
Zbliża się weekend i jak co tydzień zapraszamy cię do naszego miasta. Zobacz, co będzie się działo w Kazimierzu Dolnym podczas najbliższych wolnych dni.
Jak co roku 11 listopada kazimierzacy zgromadzili się w farze na mszy za ojczyznę, by potem przejść przez rynek pod mury klasztoru i złożyć wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Amerykanie na swoje święto narodowe - Dzień Dziękczynienia podają indyka. A jak my w naszej polskiej kuchni czcimy nasze narodowe święto - Święto Niepodległości 11 listopada?
W Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym otwarta została sala do ćwiczeń fitness. Zakupionych zostało kilka urządzeń, jednak to dopiero początek!
Najnowsza książka Mai Wolny „Jasność” przez promujący literaturę portal Książka zamiast Kwiatka została uznana za książkę miesiąca października 2019.
Przed nami długi świąteczny weekend. Jeśli 11 listopada spędzasz w naszym mieście, koniecznie sprawdź, co będzie się działo w tym czasie w Kazimierzu.
Na Placu Bohaterów getta w Krakowie stoi 70 pustych krzeseł. Upamiętniają żydowskich mieszkańców, którzy z tego miejsca trafiali do obozów zagłady. Stoją w rzędach, tak jak w rzędach stali oni przed wyjazdem na apelu. Ten wymowny pomnik stał się inspiracją dla australijskiej artystki Felicity Peters do stworzenia pierścienia – piramidy z krzeseł, w której w najbardziej eksponowanym punkcie są dwie postacie: polski chłopiec osłaniający żydowską dziewczynkę.
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym bierze udział w konkursie organizowanym przez Empik. Do wygrania jest aż tysiąc książek! Głosuj i Ty, pomóż wygrać książki do szkolnej biblioteki.
Fotografia uczennic przedwojennego gimnazjum, figurka psa, zdjęcie artysty oraz popiersie Mikołaja II. Co łączy te wszystkie elementy? Instalacja Krzysztofa Findzińskiego pt. „Przemijam”.
Niedawno odnowiona została kapliczka św. Józefa na Wylągach z ciekawą inskrypcją „Boże, daj temu, co zazdrości”. W niedzielę nastąpiło jej uroczyste poświęcenie.
Po raz kolejny nadszedł czas, kiedy odwiedzamy jesienne cmentarze. Po raz kolejny pogrążamy się w zadumie nad śmiercią… nad życiem… Wspominamy tych, co tak niedawno jeszcze nam towarzyszyli. I tych, którzy powracają już tylko w rozmowach podczas tych spacerów.
Na kazimierskim cmentarzu – jak i na wielu innych cmentarzach w Polsce – w dzień Wszystkich Świętych były tłumy. Zapalenie lampki na grobie bliskich zmarłych było okazją także do spotkań – ze znajomymi, rodziną. Wspomnienia mieszały się ze sprawami doczesnymi.
Archiwum
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003