Koncert na cztery ręce: Federica Ionnela i Silvio Celeghin

Skomentuj (4)

Przed nami ostatni z tegorocznych Letnich Koncertów Organowych, które tradycyjnie odbywają się w kazimierskiej farze. Tym razem na zabytkowych organach zagrają Federica Ionnela i Silvio Celeghin. Koncert już w najbliższą sobotę, 23 sierpnia.

Wraz z końcem wakacji, końca dobiega cykl tegorocznych Letnich Koncertów Organowych, które w sobotnie wieczory odbywają się w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym. W najbliższą sobotę, 23 sierpnia, o godzinie 19.30 na kazimierskich zabytkowych organach zagrają włoscy artyści: Federica Ionnela oraz Silvio Celeghin.

 

- Przez niezwykle unikatowy koncert, bo wykonywany na cztery ręce, poprowadzi nas znakomity znawca muzyki dawnej Jan Popis – czytamy w zapowiedzi koncertu.

 

Kim są ci włoscy artyści? Poniżej kilka słów o wykonawcach…

 

Federica Ionnella urodziła się i mieszka w Senigallia, gdzie od 2002 r. jest organistką w kościele Santa Maria della Neve. Otrzymała dwa dyplomy: na kierunku organistyki i komponowania muzyki w Konserwatorium “G. Rossini “ w Pesaro oraz dyplom z wyróżnieniem na kierunku interpretacji organowej w Konserwatorium “A. Pedrollo“ w Vicenza u Maestro Roberto Antonello. Oprócz tego artystka brała także udział w wielu kursach mistrzowskich i studiowała szeroko literaturę organową.

 

- Wspaniałym doświadczeniem było dla niej studiowanie u W. Zerera w Hamburgu – piszą organizatorzy. - Występowała jako solistka na kilku włoskich i zagranicznych festiwalach, np. w Niemczech, Francji, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, w Hiszpanii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Nagrała kilka płyt jako solistka, w ducecie oraz z orkiestrą, zdobywając nagrody i uznanie krytyków.

 

Od 2003 roku Federica Ionnella jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Senigallii a także profesorem Organów i Kompozycji w Konserwatorium “ F. Cilea “ w Reggio Calabria.

 

- Silvio Celeghin od zawsze zaangażowany w organistykę, w wieku 11 lat rozpoczął pracę przy organach w kościele w swoim mieście, Noale, w Wenecji – czytamy w informacji prasowej. - Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Padwie i Castelfranco Veneto w Treviso i otrzymał dyplomy z najwyższymi ocenami na kierunku: fortepian (1985), organy (1990) i klawesyn (1997) pod kierunkiem M. Caprara, R. Buja i L. Levi Minzi. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji organowej z Jean Guillou (Zurych), Luigi Ferdinando Tagliavini (Bolonia), Olivier Latry (San Sebastian). Zdobył nagrody w kilku krajowych i międzynarodowych konkursach (Albenga, Noale, Monferrato) i zdobył trzecie miejsce na Internationaler Orgelwettbewerb “J.J. Froberger” w Kaltern (Bolzano) w 1995 r.

 

Od 1999 roku Silvio Celeghin regularnie współpracuje z “I Solisti Veneti” pod kierunkiem C. Simone, jak również z “La Fenice Theatre Orchestra”. Artysta występował już ze znanymi reżyserami i solistami jak np. R. Muti, M. Viotti, C. Scimone i inni. W 2007 roku był jednym z ośmiu organistów z całego świata podczas światowej premiery “La Revolte des Orgues” Jean’a Guillou. Natomiast w roku 2010 był pierwszym włoskim organistą zaproszonym bezpośrednio przez J.A. Abreu do Wenezueli na tournèe z “Simon Bolivàr Orchestra” oraz do zagrania na nowych organach “Klais” w Caracas. Obecnie wykłada w Konserwatorium “B. Marcello” w Wenecji.

 

Podczas koncertu w Kazimierzu Dolnym usłyszymy utwory słynnego włoskiego kompozytora, Giovanni Morandi. W programie pojawią się takie kompozycje jak m.in. Sinfonia (maestoso-tempo di marcia), Sonata per l’elevazione (andante), La venuta dei re magi (maestoso-allegretto giusto), Sonata in Si bemolle (allegro maestoso), Gran Marcia militare in Do (allegro marziale).

 

Organizatorzy cyklu koncertów : Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Kazimierska Fara", Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

  • pijany znad Grodarza
    @ Wacek Cycko
    Klasa ! , ale to :" jego sława nie dotarła nie wszędzie... " wskazuje, ze jednak DOTARŁA.
    do wiadzomości p. Małgodzaty. Podwojone " nie" oznacza " tak".
    ps. to już nie literówka!
  • Redakcja
    Dziękujemy za uwagi. Literówkę usunęliśmy.
  • Wacek Cycko
    Pani "Małgodzato". Zwykła literówka (Morani zamiast Morandi)obudziła w Pani taką potrzebę kąśliwości i złośliwości? To ja się "odwdzięczę": nawet we własnym imieniu popełniła Pani literówkę, ponadto napisała Pani "jego sława nie dotarła nie wszędzie". I co, głupio?
  • Małgodzata Gackowska
    Ten "słynny włoski kompozytor" nazywał się Giovanni Morandi, a nie Giovanni Morani. Jak widać, jego sława nie dotarła nie wszędzie...

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę