Rogów to niewielka, ale niezwykle urokliwa wioska usytuowana w dolinie Jaworzanki. Idealne miejsce na niedzielny spacer lub wyprawę rowerową. Tym bardziej, że słoneczne dni niebawem mogą się skończyć…
Rogów to wieś leżąca w powiecie opolskim, w gminie Wilków. Jej wielką zaletą jest to, że znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W czym tkwi jej urok? Przede wszystkim w krajobrazach, które zachwycają swą różnorodnością i naturalnością. Sady pełne jabłoni i wiśni, chmielniki, pola z rządkami malin oraz pasące się na łąkach krowy – to możemy zobaczyć w Rogowie. Oprócz tego spotkać tutaj można stare, drewniane chałupy, które z pewnością znalazłyby uznanie w oczach badaczy architektury ludowej. Z lotu ptaka zaś, widać system zbiegających się w Rogowie wąwozów, który przypomina ośmiornicę.
Zwiedzając Rogów skorzystać możemy ze ścieżki dydaktycznej, która rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu – przy budynku Szkoły Podstawowej w Rogowie. Ścieżka ma kolor czerwony, jest oznaczona w terenie piktogramami na drzewach. Jest to trasa bardzo łatwa i niezbyt długa. Dystans wynosi 6 km.
Ścieżka dydaktyczna przebiega przez teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i strefę ochrony źródliskowej rzeki Jaworzanki. Na trasie można zapoznać się z budową geologiczną strefy krawędziowej Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej oraz obserwować różne stadia rozwoju wąwozów. Oczywiście przez cały czas możemy podziwiać roślinność grądów i pagórkowaty krajobraz okolic Rogowa.
Przebieg trasy: Rogów (Szkoła Podstawowa) – 1,3 km – Rogów (koniec miejscowości u zbiegu dwóch potoków Jaworzanki) - 3,4 km – „Wąwozy Rogowskie” - Rogów (koniec miejscowości u zbiegu dwóch potoków Jaworzanki) – 1,3 km - Rogów (Szkoła Podstawowa)
Weekend w Kazimierzu
Piątek 16 września
Godz. 9.00 - Obchody 72 rocznicy napaści ZSRR na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka
Program: godz. 9.00 - msza św. w Farze; godz. 10.15 - uroczystości w Zespole Szkół ul. Nadwiślańska
Organizator: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, Związek Sybiraków - oddział w Puławach, Akcja Katolicka.
Godz. 19.00 - Dancing w Siwym Dymie. Wstęp wolny.
Sobota 17 września
Godz. 14.00 - Wernisaż wystawy malarstwa "Cztery Pory Roku": "Lato"- Galeria MIT
Swoje prace wystawiają: Marta Andała, Marek Andała, Jerzy Gnatowski, Halina Kołodziejska, Hanna Korzeniowska, Mirosława Marcinek, Bartłomiej Michałowski, Sławomir Mikawoz, Agnieszka Mitura, Leszek Niewiadomski, Renata Owczaruk, Zbigniew Pieczyński, Małgorzata Piłat, Michał Smółka, Mateusz Smółka, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński, Daniel de Tramecourt, Waldemar Wojczakowski, Elwira Woźniak, Małgorzata Wzorek, Waldemar Żaczek
Godz. 17.00 - Promocja książki H. Cieszkowskiej pt. "Ocalone z niepamięci. (Listy z Londynu) - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
Godz. 18.30 - Spektakl multimedialny „Malowane słowem i obiektywem” U. Gronowska i J. Zaim - Pensjonat KLIMATY w Męćmierzu - Dom Pracy Twórczej
Godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela Rzeszów Klezmer Band - Knajpa "U FRYZJERA"
Niedziela 18 września
Godz. 16.00 - Piłka nożna - lubelska klasa A ORŁY Kazimierz - WIKING LEŚNICZÓWKA - Stadion KKS Orły w Bochotnicy
Przez cały weekend trwać będą:
- "Hartwig - Dorys - Magierski. Kazimierz nad Wisłą" - wystawa obrazów fotograficznych - Kamienica Celejowska
- Wystawa "Sąd Boży1920. Wojna polsko - bolszewicka" - między Kościołem Farnym a Zamkiem
- Wystawa "Żydowski Kazimierz" - Synagoga
- Meksyk - wystawa fotografii Krystyny Szymańskiej - Miejska Biblioteka Publiczna
Fot. Ines
Skomentuj
Dodane komentarze (1)
-
jak widac na zdjęciach możemy tez zobaczyc elegancko ułożoną kostkę bauma