Aktualności dla "Żydzi w Kazimierzu"

Po raz kolejny kazimierzacy uczcili pamięć swoich żydowskich sąsiadów w 79. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej. Z powodu pandemii uroczystości miały symboliczny charakter.
Szarym świtem 31 marca wyszli z Miasteczka. Mżył drobny wiosenny deszczyk. Tak w 1942 r. zakończyła się wielowiekowa historia Żydów w Kazimierzu. Ostatnich 300 pozostałych w kazimierskim getcie kazimierzaków wyznania mojżeszowego Niemcy załadowali na furmanki i wywieźli do obozu w Bełżcu. Wydarzenia te odbywały się w ramach akcji zagłady Żydów - Reinhardt. Był to wtorek, dzień targowy…

Kazimierz upamiętnił swoich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dyplom potwierdzający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego dla Anastazji i Wiktora oraz Zofii i Leokadii Góreckich wręczyli na ręce rodziny przedstawiciele władz samorządowych.

Kazimierzacy upamiętnili 77. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej Miasteczka. Jak sąsiedzi sąsiadów.

Modlitwą ekumeniczną na terenie cmentarza żydowskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu. Gościem specjalnym była córka Berka Cytryna jednego z nielicznych Żydów ocalałych z wojennej zawieruchy Jolanta Emch - Zielińska.

W ostatni dzień marca 1942 r. dobiegł końca żydowski rozdział w Kazimierzu. 75 lat od tamtych wydarzeń w Kazimierzu odbędą się uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Miasteczka.

Zapraszamy do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz drogą znaczoną opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu społeczności żydowskiej. W sierpniu rusza Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską.

 

Pokaż stopkę