Aktualności dla "Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza "

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego tradycyjnie podczas Festiwalu Filmu i Sztuki zaprasza na cykl prelekcji poświęconych historii Miasteczka.

„Między brzegami – w krajobrazie kulturowym przełomowej doliny Wisły” – taki tytuł nosił jeden z cyklicznych wykładów przygotowanych specjalnie na 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Ich dominantą jest – w Roku Rzeki Wisły – właśnie przepływająca przez Kazimierz Wisła, która organizuje życie Miasteczka. Widać to nawet w przypadku obecnego festiwalu, który w swojej nazwie ma właśnie jej dwa brzegi.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego zaprasza na cykl wykładów organizowanych w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tematem przewodnim będzie w tym roku Wisła i jej związki z historią Miasteczka.

Przyzwyczailiśmy się myśleć o Kazimierzu: perła renesansu, oczywiście nie zapominając o jego średniowiecznym rodowodzie. Manieryzm? Może odrobinę widać go w dekoracjach, ale w kształcie całego miasta? Niemożliwe.

- Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory - dowodzono podczas spotkania poświęconego „Goeohitom planowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły”.

Nazwa fortepian pochodzi od dwóch słów z języka włoskiego forte i piano (wł. „głośno” i „cicho”), co związane jest z możliwościami technicznymi tego instrumentu grającego i głośno, i cicho. W przypadku fortepianu, o którym chcę opowiedzieć, forte e piano odnosi się także do jego historii. Bywało o nim głośno, bywało, że pogrążał się w społecznej niepamięci.

Na 90. urodziny TPMKD

Dziewięćdziesiąt lat temu w Kazimierzu powstało Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza nad Wisłą. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy wydany został okolicznościowy kalendarz.

Oświadczenie TPMKD

Na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego publikujemy poniższe oświadczenie.

Kazimierz. Miejsce magiczne dla wielu osób na tyle, że chcą tu mieszkać, tu się budować. I powstają domy nowe – duże i małe, ładne i brzydkie, często co najmniej dyskusyjne.  Jaka powinna być architektura Kazimierza? O tym na przykładzie nowego centrum turystycznego w Kazimierzu mówili goście Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.

Kim był Św. Kazimierz Królewicz, patron Rzeczpospolitej Obojga Narodów? Jakie były jego związki z Kazimierzem Dolnym? Odpowiedzi na te i inne pytania możecie poznać już w najbliższą sobotę podczas prelekcji historycznej Kazimierza Parfianowicza „Spotkania z Kazimierzem”.

Projekt przesunięcia kapliczki przy Lubelskiej wciąż budzi emocje. O wartości tego obiektu podczas spotkania Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego przekonywał regionalista, historyk sztuki Kazimierz Parfianowicz.

W obronie kapliczki

Wywodzący swą świetność ze średniowiecza Kazimierz decyzją prezydenta RP jest pomnikiem historii. Tym bardziej zabytki, które się tu znajdują powinny być objęte ochroną. Dlaczego w takim razie XVI – wieczna kapliczka z Chrystusem Frasobliwym przy ulicy Szkolnej okazuje się „persona non grata” przy nowej szkole, której jeszcze nie ma?

Pamięci powstańców

150 lat temu na stokach warszawskiej cytadeli stracono Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego. W Kazimierzu pod tablicą upamiętniającą kazimierskich powstańców styczniowych złożono wiązanki kwiatów.

 

Fotografie Stefana Kurzawińskiego - postaci nietuzinkowej, wpisanej w najnowszą historię Kazimierza - będą prezentowane w sali konferencyjnej SARP od 12 stycznia. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie finansowe ciężko chorego Autora.

Pogrzeb Jana Suzina legendy polskiej telewizji odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godzinie 15.15 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Słynny prezenter, od wielu lat związany z Kazimierzem, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 82 lat.

O problemie kazimierskiej wikarówki pisaliśmy już niejednokrotnie. We wrześniu sprawę tę poruszano na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej. Pomysły na jej zagospodarowanie przedstawiały Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Akcja Katolicka wspierana przez środowisko niepełnosprawnych. Jakie są dzieje tego miejsca?

Powraca sprawa Wikarówki, którą jeszcze nie tak dawno miasto chciało sprzedać, przeznaczając uzyskane w ten sposób środki na bieżące potrzeby gminy. Pod presją społeczną plany te jednak zawieszono do odwołania. Teraz toczy się dyskusja nad zagospodarowaniem tego terenu.

Odbudujmy Wikarówkę

Po roku przerwy znowu w ogrodach dworu Michalaków przy Nadrzecznej odbędzie się kolejny Letni Bal Charytatywny. Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę Wikarówki. Obrazy wystawione na aukcję.

Kazimierska Italia

Hasło tegorocznego festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Viaggio in Italia okazało się niezwykle… kazimierskie. O tym, co łączy Miasteczko ze słoneczną Italią mówił podczas jednego ze spotkań Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego w SARP-ie dr Waldemar Odorowski.

Za oknem pada i pada, ale na weekend synoptycy obiecują poprawę pogody. W sobotę i niedzielę ma być ciepło i prawie bezchmurnie. Zapraszamy więc na spacer po kazimierskich oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Gdyby deszcz chciał sobie jednak o nas przypomnieć, będziemy pod dachem… ATRAKCJE W WEEKEND.

Pokaż stopkę