Aktualności dla "powstanie styczniowe w Kazimierzu"
W Kazimierzu celebrowano dziś 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Była msza. Była modlitwa. Był ksiądz proboszcz. Był burmistrz Kazimierza. Był sztandar. Były warty honorowe. Były znicze i wiązanki kwiatów.
To było 154 lata temu. Szmat czasu. A to nie służy pamięci. Tę podtrzymują dokumenty, pomniki i książki. A także ludzie, pasjonaci historii, a takich na szczęście w Kazimierzu nie brakuje.
Równo 154 lata temu spod puławskiej Świątyni Sybilli wyruszył do Kazimierza oddział puławiaków w dużej części złożony ze studentów. Dziś kazimierzacy uczcili kolejną rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
W rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Kazimierzu Dolnym uczczono pamięć poległych. Odsłonięta została także tablica poświęcona księdzu Mateuszowi Serwińskiemu, a młodzi strzelcy z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego złożyli swoje przysięgi.
W najbliższą niedzielę 24 stycznia w kazimierskiej Farze odbedą się uroczystości poświęcone 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej postać ks. Mateusza Serwińskiego (1816 – 1920).
Już po raz piąty w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego spod świątyni Sybilli w Puławach wyruszył Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Puławy - Kazimierz Dolny.
150 lat temu na stokach warszawskiej cytadeli stracono Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego. W Kazimierzu pod tablicą upamiętniającą kazimierskich powstańców styczniowych złożono wiązanki kwiatów.
Przede mną mapa Kazimierza. Trasa wybrana i przemyślana: sprawdzić połączenia piesze miedzy Czerniawami i Plebanką. Na mapie są wyraźnie zaznaczone jako ścieżki. Czy to się nadaje do spaceru z kijkami nordic walking? Sprawdzimy.
Na dworze mróz i śnieg, a oni szli. Trasa nie była ani dłuższa, ani krótsza niż przed 151 laty. I pogoda chyba nie lepsza. Młodzi legioniści z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego po raz czwarty uczestniczyli w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Puławy – Kazimierz Dolny.
W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe. W Kazimierzu celebruje się pamięć o każdej jego rocznicy, zwłaszcza że 151 lat temu Miasteczko także było w ogniu wydarzeń.
Jeszcze tylko tydzień w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki trwa wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera. O wystawie i swojej pasji kolekcjonerskiej opowiadają Jolanta i Marek Michniewscy.
Dziś kolejny fragment książki Ewy Pisuli Dąbrowskiej „Dwa brzegi ponad tęczą”. Rozdział „Pradziadek powstaniec (1806–1890)*” wpisuje się w cykl wydarzeń celebrujących obchodzoną właśnie 150 rocznicę powstania styczniowego.
Przez blisko tydzień w 1863 r. cieszono się w Kazimierzu wolnością. Czy pamiętamy jeszcze o tych, którzy tę wolność budowali? Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się wspomnieniami o swoich przodkach powstańcach lub tylko o nich posłuchać, zapraszamy 13 IV do KOKPiT-u.
Od tamtej pory minęło już 150 lat. Rok 1863. Powstanie Styczniowe. Upamiętnia je otwarta w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Warto ją obejrzeć, bo jak w imieniu ludzi z tamtych czasów mówił Piłsudski: „Zginęliśmy nie darmo i nauka dla was ze śmierci naszej płynąć może”.
W 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym organizowane są rajdy, gry, widowiska i spotkania. Jednym z punktów programu jest wystawa pod tytułem „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Wernisaż będzie miał miejsce 16 marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
Elementy uzbrojenia i stroju powstańców, a także przykłady popowstaniowej mody żałobnej oraz obrazy, zdjęcia i ilustracje z ówczesnej prasy. Te i inne pamiątki z czasów Powstania Styczniowego – w tym także eksponaty związane z Kazimierzem – ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na wystawie „Bohaterom 1863 r. w hołdzie” w Muzeum Historii Kielc.
Od istnienia „Kazimierskiej Republiki Powstańczej” mija 150 lat. Chociaż trwała tylko tydzień i zakończyła się wycofaniem z Kazimierza oddziałów powstańczych, dawała nadzieję na to, że „jutrzenka swobody” w końcu na stałe zaświeci na polskim firmamencie.
Rajdy młodzieży szkolnej, gry terenowe, widowisko plenerowe, wystawy i wykłady – to tylko niektóre punkty z przygotowanego programu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inauguracja obchodów w Kazimierzu będzie miała miejsce 20 stycznia, w niedzielę.