Aktualności dla "Niedziela Palmowa"
Uliczkami Kazimierza przeszła procesja z palmami.
Tradycyjną procesją z palmami w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień kończący czas Wielkiego Postu.
Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.
Tradycyjna palma powinna być wykonana z kilku rodzajów krzewów i związana rzemykiem z końskiego bata. Jej symbolika jest ściśle związana z historią Męki Pańskiej. Kto dziś przyszedł na procesję z taką palmą?
Kazimierska procesja z palmami tradycyjnie w Niedzielę Palmową 13 kwietnia wyruszyła z Fary wokół Rynku, rozpoczynając tym samym uroczystości poprzedzającego Wielkanoc Wielkiego Tygodnia.
W Niedzielę Palmową kazimierski rynek, dotąd spowity zimową szatą, cały się zazielenił. To palmy – i te tradycyjne polskie, złożone z suszonych kwiatów, traw i ziół – oraz prawdziwe ogromne gałęzie egzotycznych drzew – zmagały się z zimową aurą, łącząc jednocześnie tradycję polską z biblijną. Za tydzień Wielkanoc. Też będzie w bieli?
Wykonane z leszczynowych i wierzbowych witek, z suszonych ziół i kwiatów, kłosów zbóż i bibułki – tradycyjne palmy wielkanocne w towarzystwie ogromnych zielonych liści palmowych rodem z Sycylii były ozdobą procesji wokół Rynku. Niedziela Palmowa to znak, że w kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień, a Święta Wielkanocne tuż – tuż.
Tradycje biblijne i słowiańskie łączą się od wieków w spójną całość podczas celebrowania wielu obrzędów religijnych. Tak było i tym razem podczas Niedzieli Palmowej w Kazimierzu Dolnym. W procesji po Rynku obok tradycyjnych już palm wielkanocnych pojawiły się ogromne liście palmowe z Sycylii i… osiołek.