Aktualności dla "Muzeum Nadwiślańskie o. Grodzisko Żmijow"
Początek września to taki wyjątkowy czas, kiedy nawet powietrze zdaje się pachnieć jakoś inaczej. Pachnie ono zarówno końcem lata, jak i początkiem jesieni. Soczystymi śliwkami, jabłkami i wrzosem. Szczególnie w niektórych miejscach, tych oderwanych nieco od wielkich miast. Takich, jak na przykład Grodzisko Żmijowiska. Tak, tam ten zapach jest doskonale wyczuwalny. Szczególnie teraz.
Za nami kolejna edycja warsztatów archeologicznych, przed nami – Słowiańskie babie Lato. Na Grodzisku Żmijowiska tętni życie.
Próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, działania etnobotaniczne, odtwarzanie pełnego procesu wytwarzania chleba oraz sposobów przechowywania surowców spożywczych, łucznictwo, tkactwo, garncarstwo a także słowiańska kuchnia. Tak wygląda program 15. edycji Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.
Jak wyglądało życie dawnych Słowian? Co takiego odkryto podczas badań archeologicznych w Kłodnicy? Jak poprawnie strzelać z łuku? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas „Spotkań z archeologią”, które trwają właśnie w Grodzisku Żmijowiska.
Jak wygląda średniowieczny piec do wytopu szkła? Z czego był zbudowany? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższych dniach w Grodzisku Żmijowiska.
Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.
Jak wyglądała kultura materialna we wczesnym średniowieczu? Odpowiedzi na to i inne pytania można było znaleźć podczas „Spotkań z Archeologią”, które odbyły się na terenie Grodziska Żmijowiska.
Co znajdowało się w glinianym naczyniu, które przesądni budowniczowie chaty ponad tysiąc lat temu umieścili pod podłogą, a archeolodzy w Muzeum Nadwiślańskim odkopali latem ubiegłego roku? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.
Przez trzy dni w Żmijowiskach, ale także bliższych i dalszych okolicach, gościli XVII wieczni zbrojni. Rekognoskowanie, czyli przemarsze w pełnym uzbrojeniu z epoki, to niepowtarzalna okazja do odbycia lekcji historii w terenie.
W świecie wierzeń dawnych Słowian funkcjonował kult bóstwa domowego, które należało obłaskawić przez specjalne ofiary składane pod podwaliną domu. Były to ofiary z głów zwierząt lub pokarmów złożonych w glinianych naczyniach. Dwa z takich naczyń odkryto właśnie w pobliskich Żmijowiskach. Czym mieszkańcy grodziska próbowali pozyskać przychylność bogów?
Na Grodzisku Żmijowiska trwają Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem poznać można tajniki kuchni dawnych Słowian oraz spróbować swoich sił w tworzeniu wczesnośredniowiecznej ceramiki. Zarezerwuj sobie miejsce już dziś.
Macie ochotę na spacer po czterech grodziskach położonych w Kotlinie Chodelskiej? Bez wychodzenia z domu? Wirtualne Muzeum Chodlika stworzone przez grupę archeologów z Polskiej Akademii Nauk już działa.
Tradycyjnie, jak co roku Grodzisko Żmijowiska nowy sezon rozpoczyna Spotkaniami z Archeologią. Tym razem wydarzenie zostanie wzbogacone o grę terenową „Tajemnice słowiańskiej osady. Ostatni dzień”.
Przygotowanie autorskiej biżuterii, lepienie naczyń ceramicznych czy też samodzielne wykonanie wielobarwnego płócienka – wszystko to jest teraz w zasięgu ręki. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym organizuje bowiem cykl bezpłatnych warsztatów, w których możesz wziąć udział również i Ty. Zapisy już trwają.