Aktualności dla "Marcin Pisula"
Kazimierz stanął w godzinie W. Miejscowi i turyści uczcili pamięć powstańców warszawskich w 75. rocznicę zrywu wolnościowego.
Sprzęt radiowo-telewizyjny, który budzi wiele ciepłych wspomnień, obejrzeć możemy na nowej wystawie w kazimierskim Gminnym Zespole Szkół. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.
Zimiernikejszyn to jak zwykle dużo ruchu - to koncerty, imprezy na stoku i spacery. Jeden z nich - tradycyjnie jak co roku - poprowadził przewodnik turystyczny Marcin Pisula.
Wystawa sprzętu zimowego w Gminnym Zespole Szkół otworzy kolejną edycję Zimiernikejszyn. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć, jakiego sprzętu do uprawiania sportów zimowych używali jeszcze nie tak dawno kazimierzacy.
Ulica Nadwiślańska cieszy oczy. Chociaż spod śniegu nie widać dziś granitowej kostki, która zamieniła tradycyjne kazimierskie kocie łby oraz prawie idealnie równego chodnika, po którym można bez obaw ciągnąć walizki jak po płycie lotniska, to jednak to miejsce zmieniło się diametralnie, zarówno w części przy Batorym jak i tej, przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Pojawiły się tu nawet pierwsze w Kazimierzu światła, zwracające uwagę kierowców na przejście dla pieszych przy budynku poczty.
Po raz piąty w Polsce, a po raz trzeci w Kazimierzu odbyła się Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna. Pogoda dopisała.
Flaga, biało – czerwona opaska wokół studni. Odezwy. Teksty powstańczych pieśni. Punktualnie o 17.00 1 sierpnia w Kazimierzu rozległ się dźwięk syreny strażackiej, który zatrzymał w bezruchu nie tylko rynek, ale całe Miasteczko.
Ponad trzysta osób wyruszyło na szlaki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, by spotkać się w spichlerzu Pielaka na wspólnym ognisku. XXIX Rajd Adalbertowy za nami.
Wczoraj 4 kwietnia na warszawskich Powązkach pochowano kazimierzanina płk Jana Targosińskiego ps. Hektor, który zmarł 25 marca w Warszawie w wieku 103 lat. Był najstarszym dowódcą oddziału partyzanckiego w stanie spoczynku. W czasie wojny dowodził 3. kompanią 1. batalionu 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK.
W Kazimierzu celebrowano dziś 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Była msza. Była modlitwa. Był ksiądz proboszcz. Był burmistrz Kazimierza. Był sztandar. Były warty honorowe. Były znicze i wiązanki kwiatów.
Jak wygląda obecna sytuacja polityczna w Polsce? Czy ma ona jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie samorządów i codzienność mieszkańców Kazimierza? O demokracji, samorządach i aktywizacji ludzi w politykę rozmawiali członkowie Platformy Obywatelskiej w KOKPiT.
Kazimierski Orszak Trzech Króli wyruszył dziś z Fary wokół Rynku w pięknej, prawie wiosennej, aurze. W tym roku trzej królowie przybyli do Kazimierza z Europy, Afryki i Azji, a wraz z nimi ich poddani w strojach o charakterystycznych barwach czerwieni, błękitu i zieleni. Nowością były też scenki biblijne rozgrywane podczas przemarszu przez Rynek. Więcej – w fotoreportażu Marcina Pisuli.