Aktualności dla "książki w Kazimierzu"
Niedawno prezentowaliśmy Państwu kazimierską książkę Doroty Gąsiorowskiej "Melodia zapomnianych miłości". Poniżej wywiad z jej autorką.
„Melodia zapomnianych miłości” – to kolejna książka, której akcja toczy się w Kazimierzu.
Czy czytali już Państwo książkę Moniki Oleksy „Spacer nad rzeką”? Jej głównym bohaterem zdaje się być… Kazimierz nad Wisłą. Losy ludzi: Zosi i Pawła, Bożenki i Mikołaja, Joanny i Jana czy Kingi stają się tu okazją do pokazania ozdrowieńczych sił Miasteczka. Dla tych, którzy książki jeszcze nie czytali, mamy konkurs, który pozwoli postawić Kazimierz w wersji książkowej na swojej półce.
W cyklu "Lektura na weekend" mała zmiana - tym razem proponujemy Państwu lekturę fragmentu umiejscowionej w Kazimierzu Dolnym książki Moniki A. Oleksy "Spacer nad rzeką".
"W atmosferze budzącej się wiosny, wiślanych skarp i cienistych wąwozów, które oparły się upływowi czasu, Zosia odkrywa prawdę o cudownym kazimierskim domu i zamieszkującej go rodzinie. Jej przyjazd sprawia, że dawne rany zostają rozdrapane, jednak tylko po to, by móc wreszcie się prawdziwie się zagoić" – czytamy w zapowiedzi nowej książki Moniki Oleksy "Spacer nad Wisłą", która oprócz fikcyjnych bohaterów wprowadza rzeczywiste postacie z Kazimierza: organisty Jerzego Kuny, fryzjerki Wioli czy Aleksandra Serwatki z „Dwóch Księżyców”.
W Miasteczku trwa IV edycja Kazimiernikejszyn, którego istotą jest wniknięcie w Kazimierz, uszczknięcie szczęścia. Bo "W Kazimierzu szczęścia jakby więcej? Więcej ciut?" - śpiewał Leszek Długosz. I w tym duchu utrzymany jest kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą" - "Pod Wieżą".
28 sierpnia Kuncewiczówka zaprasza na kolejną „Niedzielę Literacką”. Tym razem tematem będzie głośna książka Michela Houellebecqa „Uległość”.
Już jutro przypada międzynarodowe święto książki. W Kazimierzu na ten dzień zaplanowano wiele imprez promujących czytelnictwo. Jaka książka, którą warto byłoby też polecić innym, byłaby najlepszym prezentem dla Was na ten dzień?
"Szepczą wtedy kukiełki, trącają łokciem i pokazują. Tym, którym już wcześniej coś się przytrafiło, wspomnienia studzą skrajność ocen. Ci czyści i ubodzy burzą się silniej." - o jakich zasmarkanych cnotach pisze tym razem Ewa Pisula - Dąbrowska w "Dwóch brzegach ponad tęczą"?
Dzięki udziałowi w programie realizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym otrzymała pieniądze na zakup nowości wydawniczych.