Aktualności dla "ks proboszcz Tomasz Lewniewski"
Kazimierz słynie z pięknych tras spacerowych. Proponuję jednak wyjść poza Kazimierz. A dokładniej – wyjechać. To będzie krótki spacer po polach i wąwozach, ale dzięki niemu poznamy perełkę Izabeli księżnej Czartoryskiej – trzy krzyże w Parchatce.
„Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” – taki tytuł już niebawem zostanie nadany księdzu proboszczowi Tomaszowi Lewniewskiemu. Kazimierscy radni już podjęli stosowną uchwałę.
W Kazimierzu celebrowano dziś 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Była msza. Była modlitwa. Był ksiądz proboszcz. Był burmistrz Kazimierza. Był sztandar. Były warty honorowe. Były znicze i wiązanki kwiatów.
Modlitwą ekumeniczną na terenie cmentarza żydowskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu. Gościem specjalnym była córka Berka Cytryna jednego z nielicznych Żydów ocalałych z wojennej zawieruchy Jolanta Emch - Zielińska.
Odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące powstania kazimierskiej grupy rekonstrukcji historycznej. Rozmawiano przede wszystkim o idei utworzenia takiej grupy oraz wyboru oddziału, na którym oparta zostanie jej działalność.
Zbędowice. Niewielka wieś położona nad Parchatką przy trasie z Puław do Kazimierza. Wydawać by się mogło, że w czasie wojny to najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Ale to właśnie tu 22 listopada 42 r. w niedzielę hitlerowcy wymordowali blisko 90 cywili. W ciągu tej "krwawej niedzieli" przestała istnieć cała wieś.
W XIV edycji konkursu o „Laur Konserwatorski” wyróżniono uznawaną za wzorzec renesansu lubelskiego kazimierską Farę.
W powstaniu styczniowym 1863 r. wielu Polaków straciło życie, wielu zostało zesłanych na Syberię. Wśród nich byli też mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Dziś uczciliśmy ich pamięć, oddaliśmy im cześć.