Aktualności dla "Krwawa Środa w Kazimierzu"

Niedziela w Kazimierzu upłynęła pod znakiem wspomnienia wydarzeń krwawej środy. W Kazimierzu. W Parchatce. W Bochotnicy. Od tamtej pory minęło już 76 lat…

Przedstawiciele różnorodnych instytucji, mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 75. rocznicy Krwawej Środy. Kazimierz Dolny oddał cześć ofiarom tamtych dni.

Krwawa Środa to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii naszego regionu. W tym roku po raz kolejny uczczono pamięć tych, którzy wtedy zginęli. Jednym z ważniejszych punktów tegorocznych uroczystości było nadanie rondu w Bochotnicy imienia Ofiar Krwawej Środy 1942r.

 

W 73. rocznicę Krwawej Środy tradycyjnie, jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia z listopada 1942 r. na tzw. Powiślu Lubelskim. Tym razem jednak będą one trwały równocześnie w Kazimierzu Dolnym i Bochotnicy.

Kazimierz pamięta. 18 listopada uczczono pamięć pomordowanych w czasie tzw. Krwawej Środy. 72 lata temu w wyniku akcji odwetowej za działalność ruchu oporu w okolicach Kazimierza rozstrzelano co najmniej 140 osób, a około 300 wywieziono do obozów koncentracyjnych, skąd wrócili jedynie nieliczni.

Miała to być akcja odwetowa za działalność ruchu oporu w okolicach Kazimierza. Zginęło na miejscu co najmniej 140 osób, około 300 wywieziono do obozów koncentracyjnych, skąd wrócili nieliczni. Od wydarzeń Krwawej Środy na tzw. lubelskim Powiślu minęło już 71 lat.

Co roku wspominamy tych mieszkańców Kazimierza, którzy trafili do Oświęcimia w wyniku wydarzeń Krwawej Środy i tam w miesiącach zimowych zmarli. Wydawałoby się, że lista ich nazwisk powinna być kompletna. Jednak tak nie jest. Kiedy znajdą się na niej wszystkie nazwiska, będzie to zasługa także Państwa – naszych Czytelników, którzy nadsyłają do nas uwagi na ten temat.

W tym roku minęło 70 lat od krwawej pacyfikacji wielu miejscowości położonych na tzw. lubelskim Powiślu. Główne uroczystości miały miejsce 18 listopada w Kazimierzu Dolnym.

70 lat temu funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów dokonały pacyfikacji Kazimierza i wielu miejscowości na Lubelskim Powiślu. Tamte wydarzenia przybliża książka dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”, której promocja odbędzie się 18 listopada.

Nareszcie mamy pogodę spacerową i możemy wrócić na kazimierskie drogi i bezdroża. Jako pierwszą po zimowej przerwie proponujemy Państwu trasę z Bochotnicy – na Kogutka.

Pamięć ofiar Oświęcimia i innych niemieckich obozów koncentracyjnych uczczono podczas niedzielnych uroczystości w kościele świętej Anny.

Na dworze już coraz chłodniej. W zasadzie – chociaż pogada do tej pory raczej nas rozpieszcza – nie powinniśmy się dziwić – idzie przecież zima… A jaka była jesień 1942 r.? Jedno jest pewne: tamte andrzejki nie były radosne, nie tylko z powodu okupacji. ATRAKCJE NA WEEKEND.

Trudno dziś określić, czy jest postacią historyczną, czy tylko legendarną. Jan Długosz pisze o niej jako o nałożnicy króla Kazimierza Wielkiego. A że Kazimierz nad Wisłą był miastem królewskim i o bytności tegoż monarchy krążą tutaj legendy, nic więc dziwnego, ze do już istniejących – dodano opowieść kolejną – o Esterce.

Pokaż stopkę