Aktualności dla "klasztor ojców franciszkanów"
Tragicznych wydarzeń na kartach naszej historii jest wiele, również tych dziejących się na terenie Lubelszczyzny. Jednym z nich są bez wątpienia wydarzenia z listopada 1942 roku, czyli tzw. krwawej środy. Choć minęło już ponad 70. lat, pamięć o nich jest ciągle żywa.
Aż 37 aktorów – amatorów wzięło udział w szóstej edycji Jasełek Kazimierskich. Barwne widowisko osadzone w tematyce Bożego Narodzenia przygotowali kazimierzacy z różnych środowisk.
Tradycyjną procesją z palmami w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień kończący czas Wielkiego Postu.
Święto Trzech Króli w Kazimierzu to tradycyjnie dwa wydarzenia. W południe przez Rynek przejdzie barwny Kazimierski Orszak Trzech Króli, a wieczorem w Klasztorze odbędą się nie mniej barwne „Jasełka Kazimierskie”.
Zmarł ojciec Mikołaj - Władysław Lechwar OFM z klasztoru franciszkanów. Z Kazimierzem związany był od 13 lat.
W sobotę 4 listopada o godzinie 16.10 po blisko tygodniowym pobycie w puławskim szpitalu, gdzie tłumnie odwiedzali go kazimierzacy, zmarł ojciec Bonifacy Stanisław Kotrys. Niedawno świętował 50 - lecie kapłaństwa. Miał 74 lata.
Krużganki klasztoru franciszkanów w Kazimierzu zamieniły się galerię sztuki. Otworzona wystawa "Klasztor Zwiastowania – Polski Nazaret" prezentuje obrazy Kazimierskiej Konfraterni Sztuki pod kuratelą Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce.
U podnóża murów Klasztoru Ojców Reformatów w Kazimierzu znajduje się miejsce pamięci narodowej. Tablice i pomniki upamiętniają ofiary II wojny światowej, ofiary ustroju komunistycznego a także bohaterów Cudu nad Wisłą 1920 r. Wśród nich znajduje się także wyjątkowa drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej, która niedawno powróciła na swoje miejsce po renowacji.
Zakończeniem niedzielnych obchodów XXX rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Kazimierskiej był musical „Życie Maryi” w wykonaniu zespołu Guadalupe. Spektakl cieszył się wielkim zainteresowaniem i nawet intensywny deszcz nie był powodem, by z niego zrezygnować.
30 lat temu głowę Matki Bożej Kazimierskiej w cudownym obrazie zwiastowania, przed którym od trzystu lat klękali pokornie kazimierzacy, przyozdobiły korony papieskie. Uroczystości maryjne w Kazimierzu koncentrowały wtedy na Rynku. Dzisiaj także.
30 lat temu w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. W najbliższą niedziele w Kazimierzu odbędą się uroczystości rocznicowe.
Dziś skończyłby 82 lata. Choroba zabrała go wcześniej. 2 czerwca w dniu urodzin ojca Cyryla wspominają go kazimierzacy.
„Misjonarska przypowieść” to tytuł filmowej opowieści o ojcu Bonifacym, franciszkaninie z kazimierskiego Klasztoru Reformatów i zarazem misjonarzu. Projekcja filmu odbędzie się 23 kwietnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
W wieku 82 lat – w 60. roku życia zakonnego i 55. roku kapłaństwa – ojciec Cyryl – Mieczysław Plis OFM.
W Kazimierzu święta państwowe tradycyjnie rozpoczynają się w Farze i kończą na Wietrznej Górze u stóp Klasztoru Franciszkanów. I nic w tym dziwnego. Przecież „Bóg, honor, ojczyzna” to trójca podstawowych polskich wartości.
Po dwuletniej przerwie w klasztorze w Święto Trzech Króli znowu wystawiono Jasełka Kazimierskie.
Święto Niepodległości tradycyjnie w Kazimierzu celebrowane było w dwóch miejscach: w Farze i miejscu pamięci narodowej pod murami Klasztoru.
Aż dziewięć dni odpoczynku może nas czekać w najbliższej przyszłości, jeśli tylko odpowiednio uda nam się połączyć czerwone kartki z kalendarza z urlopem. Synoptycy przewidują, że tegoroczna majówka będzie słoneczna i gorąca, więc pakujmy się i… do Kazimierza! Na pewno nie pożałujemy! ATRAKCJE NA WEEKEND.