Aktualności dla "Kazimierz w literaturze"
Na długie jesienne wieczory powracamy z lekturą książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą". Dziś słowami przedwojennego doktora Mieczysława Biernackiego z Lublina autorka opowie nam o „wyzyskaniu Kazimierza dla zdrowia. Tak w ramach przygotowania się do przyszłego sezonu....
Ekologia, ochrona przyrody, zmiany klimatyczne to tematy wywołujące ostatnio żywą dyskusję społeczną. Włącza się w nią Maja Wolny swoją najnowszą książką „Jasność”. Bo o jasność tu rzeczywiście chodzi.
"Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" Mordechaja Canina to kolejna książka prezentowana podczas tegorocznego Pardes Festival w Kazimierzu. W prezentacji uczestniczyli jej tłumacz prof. Monika Adamczyk-Garbowska i wydawca Krystyna Bratkowska.
II Spacer Literacki z Moniką A. Oleksą zgromadził w Kazimierzu wielu miłośników prozy lubelskiej pisarki. Tematem przewodnim była kazimierska powieść Oleksy „Spacer nad rzeką”.
Piątkowy wieczór miłośnicy książek mogli spędzić w Kazimierzu w towarzystwie dwóch pań o jednym nazwisku: Wolny. Radna Rady Miejskiej, nauczycielka języka polskiego Ewa Wolna rozmawiała z pisarką Mają Wolny promującą w Miasteczku swoją najnowszą powieść „Powrót z Północy”.
Katarzyna Archimowicz o swojej najnowszej książce i miłości do Kazimierza opowiadała podczas spotkania autorskiego w kazimierskiej bibbliotece.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie czytelniczym. Przedstawiamy nagrodzoną odpowiedź na pytanie konkursowe: Na czym polega magia Kazimierza? Odpowiada Elżbieta Pawłowska, której "Melodię zapomnianych miłości" Doroty Gąsiorowskiej wyślemy pocztą. Gratulujemy!
Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest książka Doroty Gąsiorowskiej „Melodia zapomnianych miłości" z kazimierskim tłem.
Co ma piernik do wiatraka? Co ma dusza do powrósła? O tym traktuje kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą".
Niedawno prezentowaliśmy Państwu kazimierską książkę Doroty Gąsiorowskiej "Melodia zapomnianych miłości". Poniżej wywiad z jej autorką.
Bianka nikogo i niczego nie kocha bardziej niż muzyki. Gdy pewnego dnia jej rodzina staje na krawędzi bankructwa, dziewczyna zgadza się przyjąć niecodzienne zlecenie. Wyjeżdża do malowniczego Kazimierza, by zamieszkać z tajemniczą zleceniodawczynią i jej niewidomym synem. Zabiera ze sobą jedynie ukochane skrzypce – rodzinną pamiątkę po babce Walentynie. – Tak prezentuje książkę Doroty Gąsiorowskiej „Melodia zapomnianych miłości” Wydawnictwo Znak. Poniżej fragment powieści.
„Melodia zapomnianych miłości” – to kolejna książka, której akcja toczy się w Kazimierzu.
Jesteśmy po lekturze fragmentów „Spaceru nad Wisłą” i „Uśmiechu mima” Moniki A. Oleksy, książek, w których wydarzenia rozgrywają się w Kazimierzu Dolnym. Kim jest ich autorka? Jakie są kulisy ich powstania? Zapraszamy do lektury wywiadu z Pisarką.
Upalny sierpniowy dzień rozleniwiał słońcem i czasem wakacyjnego nicnierobienia. Stary kazimierski Rynek tętnił gwarem młodzieży przyjeżdżającej tu od kilku już lat na festiwal filmowy i artystyczny - tak zaczyna się opowiadanie Moniki A. Oleksy "Uśmiech mima", którego akcja toczy się w Kazimierzu w czasie ... festiwalu filmowego.
„Kazimierz rozkochuje w sobie i uzależnia. Ma niewytłumaczalną siłę przyciągania, której mało komu udaje się oprzeć – pisze Monika A. Oleksa w swojej ostatniej książce poświęconej Miasteczku „Spacer nad rzeką”. A o tym, jaką moc ma spacer nadwiślańskim bulwarem – piszą nasi czytelnicy, którzy wzięli udział w konkursie. Kto zwyciężył?
Czy czytali już Państwo książkę Moniki Oleksy „Spacer nad rzeką”? Jej głównym bohaterem zdaje się być… Kazimierz nad Wisłą. Losy ludzi: Zosi i Pawła, Bożenki i Mikołaja, Joanny i Jana czy Kingi stają się tu okazją do pokazania ozdrowieńczych sił Miasteczka. Dla tych, którzy książki jeszcze nie czytali, mamy konkurs, który pozwoli postawić Kazimierz w wersji książkowej na swojej półce.
Od wiersza do piosenki - spotkanie z twórczością amatorską
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki od lat wspiera lokalną twórczość na różne sposoby. Tym razem poprzez organizację spotkania pt. Od wiersza do piosenki”, którego gośćmi byli twórcy amatorzy.
W języku kazimierskim określenie „ani za mną, ani przede mną” oznacza rozlazłość w robocie, czyli dotyczy takich sytuacji, gdy się coś robiło w tak ślamazarnym, powolnym tempie, że nie wszystko się zrobiło i raczej nie zanosi się, żeby się zdążyło zrobić — pisze Ewa Pisula — Dąbrowska w "Dwóch brzegach ponad tęczą". Czy znają Państwo inne, typowe dla Kazimierza powiedzenia?
Zimą czas spowalnia na tyle, że chętniej niż zwykle wracamy do wspomnień z dzieciństwa. Tym razem towarzyszyć nam będzie Ewa Pisula - Dąbrowska, która w rozdziale "Sklepik" swojej książki "Dwa brzegi ponad tęczą" opowiada o swoich młodych latach na Lubelskiej.