Aktualności dla "kazimierz dolny zdjęcia"
Najstarszą wzmianką o śmigusie - dyngusie jest uchwała synodu diecezji poznańskiej z 1420 r. "Dingus prohibetur". Zabraniała ona "do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenie takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego". Od tamtej pory minęło blisko sześć wieków. Jak wyglądał Lany Poniedziałek 2011? Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Trwa remont kazimierskiej Fary. Wnętrze kościoła wypełnia las rusztowań, na których obecnie konserwatorzy pracują nad renowacją sklepienia. To pierwszy remont na tak dużą skalę od 400 lat.
Rąblów, Celejów, Parchatka i wreszcie długo oczekiwany Kazimierz. W najbliższej okolicy nadwiślańskiego Miasteczka działają obecnie 4 stacje narciarskie. Miłośnicy białego szaleństwa mają więc w czym wybierać, a zima im sprzyja. Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Na dworze ujemne temperatury Śnieg w słońcu aż skrzy się w mroźnym powietrzu. Gałęzie drzew po kolejnych opadach uginają się pod ciężarem białego puchu, a czasami prężą się dumnie przyodziane w koronki szronu. Nic dziwnego, że mówią na nią królowa Zima. To sroga, potężna a jednocześnie piękna Pani.
Życie jest snem krótkim mówi głos z prawej strony
życie snem krótkim wtóruje ze smutkiem
głos lewy przyciszony
życie snem krótkim to trzeci nieodgadniony
(Józef Czechowicz Ballada z tamtej strony)
Ponad 120 wystawców z całej Lubelszczyzny, a również z Katowic, Bełchatowa, Warszawy czy Mazur. Ponad 2,5 tysiąca gości. To bilans tegorocznego - odbywającego się już po raz dwunasty – Święta Jesieni. Od tego momentu w Kazimierzu jesień uważa się za rozpoczętą!
Ze wzgórz promieniejące i zielone za dnia piękno Kazimierza wzbiera w wonny nadmiar – tak pisał o Miasteczku Józef Czechowicz. Lata minęły, zmienili się ludzie, zmieniło się i samo Miasteczko, ale te dwie jego dominanty: zieleń i Wisła - która mając ramiona założone pod głowę, leży na wznak, śpi… - pozostały. Popatrzmy.
Odtąd pamięci o Katyniu strzec będą w Kazimierzu jak i w wielu miejscach Polski nie tylko ludzie i archiwa, ale również... Matka Natura. Kiedyś posadzone tu 13 kwietnia Dęby Pamięci - jak drzewa w opowiadaniu Orzeszkowej - zaszumią następnym pokoleniom historię o 7 kazimierskich oficerach, których ciała spoczęły na "nieludzkiej ziemi"...
To już tradycja. W samo południe na rynek zajeżdżają wozy strażackie i - niezależnie od pogody - polewają wszystko dookoła strumianiami wody. Na szczęście, oczywiście. Zanim jednak to się stanie, kazimierska studnia przeżywa istne oblężenie. Bo przecież - też zgodnie z tradycją - nie można przepuścić żadnej dziewczynie. Na szczęście, oczywiście!
Tradycyjnie ulicami Miasteczka przeszła w Wielki Piątek procesja Drogi Krzyżowej. Z powodu nieprzychylnej aury ostatnie stacje odbyły się w Kościele Farnym.
Tradycje biblijne i słowiańskie łączą się od wieków w spójną całość podczas celebrowania wielu obrzędów religijnych. Tak było i tym razem podczas Niedzieli Palmowej w Kazimierzu Dolnym. W procesji po Rynku obok tradycyjnych już palm wielkanocnych pojawiły się ogromne liście palmowe z Sycylii i… osiołek.
Do 14 stycznia można było głosować na najpiękniejsze iluminacje miejskie. Czy Kazimierz godny jest w tej kwestii uwagi? Przekonamy się o tym już 20 stycznia. Teraz - zapraszamy na fotoreportaż Mateusza Stachyry.
III Kazimierski Jarmark Świąteczny już za nami. Zanim jednak nadejdą Święta, popatrzmy jeszcze raz na to, co się działo podczas trzeciej edycji Jarmarku. Zapraszamy na fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Kazimierskim Grodarzem kiedyś płynęła woda. Podczas tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, kanał po wyschniętej rzece wypełniła sztuka. Oto znaleziony w sieci film, który pokazuje jak stworzyć galerię nawet w najbardziej nietypowym miejscu. Bo najważniejszy jest pomysł...
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zawsze wypełnia Kazimierz tłumami miłośników kina. Na ile odciska swoje piętno w Miasteczku? – Zobaczcie sami. Zapraszamy na fotoreportaż.
Zakończył się 43 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przez scenę ustawioną na Rynku przewinęło się około 800 artystów ludowych z 12 województw. Dziś wielobarwne święto folkloru to już tylko wspomnienie i plany, żeby wrócić do Kazimierza za rok.
Piękna pogoda, korek przy wjeździe do Miasteczka, kolejki na zamek i basztę, obowiązkowe remonty na trasie Puławy - Kazimierz – bezcenne wspomnienia. Za całą resztę zapłacisz popularną kartą płatniczą, która w ramach promocji otworzyła podwoje bezpłatnej wypożyczalni rowerów. To skrót tego, jak w Kazimierzu wyglądał pierwszy długi weekend.
I przyszedł Nowy Rok 2009 witany na kazimierskim rynku gromadnie w huku petard i korków od szampana, który stanowił tło do serdecznych życzeń czasem wykrzyczanych dla lepszego odbioru – szczęścia, zdrowia pomyślności na ten Nowy Rok!
Zobacz relację foto i video.
Właśnie spadł. Jakby czekał na koniec tygodnia. Na zwolnienie tempa, na odpoczynek. Na turystów. Oto on. Pierwszy śnieg. W Kazimierzu.
Noc czarna. Noc listopadowa. Noc w Kazimierzu. Kazimierz nocą. Zapraszamy do wędrówki uliczkami Miasteczka w poszukiwaniu miejsc pokazanych na zdjęciach Mateusza Stachyry...