Aktualności dla "kazimierscy malarze"

W najbliższą sobotę w Kazimierzu odbędzie się aukcja obrazów na rzecz legendarnego dziennikarza Radia Lublin Piotra Wróblewskiego. W ten sposób kazimierscy artyści chcą mu pomóc w walce z chorobą.
W piątek po południu po długiej i ciężkiej chorobie zmarł artysta malarz, współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki Waldemar „Diabeł” Wojczakowski.
Na koniec roku Galeria MIT zaprasza na spotkanie z artystą niezwykłym, związanym z Kazimierzem od połowy lat siedemdziesiątych, znanym bywalcom Miasteczka nie tylko ze swej twórczości, ale również ze swych barwnych opowieści. W „Podróż sentymentalną” wyruszymy razem z autorem rysunków i akwarel Waldemarem Diabłem Wojczakowskim.

Weź udział w aukcji obrazów i tym samym wesprzyj jednego z malarzy ściśle z Kazimierzem związanych! Waldemar Wojczakowski, znany również jako Diabeł, potrzebuje pomocy.

Nawet tym, którzy przyjeżdżają do Kazimierza zobaczyć tylko Wisłę i przejść obok studni, nie umknął widok człowieka karmiącego gołębie na Małym Rynku… Wyglądał wśród nich jak święty Franciszek. Był nim – pisze Piotr Żółkiewski o Andrzeju Siemińskim, któremu poświęcone będą tegoroczne Kazimierskie Zaduszki Artystyczne.


Dziś mija dokładnie rok od śmierci Daniela Tramecourta – malarza, grafika, rysownika i rzeźbiarza przez wiele lat związanego artystycznie i duchowo z Kazimierzem Dolnym.

Kazimierz w plenerze

Kazimierz powraca do korzeni. Jako kolonia artystyczna chce, by malarze znów byli widoczni na kazimierskich uliczkach. Pierwsze efekty malowania w plenerze zobaczymy na wystawie już w najbliższą sobotę w galerii Kolor.

Blisko 40 różnych wydarzeń artystycznych – wystaw, prelekcji, pokazów filmów o sztuce. Kazimierskie środowisko artystyczne wespół z kolegami z Worpswede (Niemcy), Krzemieńca (Ukraina), Szklarskiej Poręby i Zakopanego celebruje w ten weekend w Kazimierzu swoje wielkie święto.

Zrzesza artystów identyfikujących się z Kazimierzem, odwołując się przy tym do tradycji rozkwitłej tu w latach międzywojnia kolonii artystycznej. Kazimierska Konfraternia Sztuki zyskała osobowość prawną. Pod koniec tego roku w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana jako stowarzyszenie pod nazwą „Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna”.

Blisko tysiąc dzieci z Kazimierza i wielu miejsc Polski wzięło udział w Wielkim Kazimierskim Rysowaniu. Nie wystraszyły się deszczowej pogody i na kartonach stworzyły obrazki o łącznej długości prawie pół kilometra!

Wyjątkowy wernisaż

Jest jednym z tych malarzy, którzy Kazimierz Dolny pokochali całym sobą. Nic więc dziwnego, że na wielu jego pracach gości nadwiślańskie Miasteczko. Krzysztof Raczyński Krzyr właśnie tu obchodził swoje 65 urodziny.

W kazimierskiej Farze odbył się dziś pogrzeb Jerzego Gnatowskiego. Artystę żegnała rodzina i przyjaciele, towarzysząc mu w tej ostatniej podróży na Wietrzną Górę.

Pokaż stopkę