Aktualności dla "Grodzisko Żmijowiska"
Za nami kolejna edycja warsztatów archeologicznych, przed nami – Słowiańskie babie Lato. Na Grodzisku Żmijowiska tętni życie.
Jak wyglądało życie dawnych Słowian? Co takiego odkryto podczas badań archeologicznych w Kłodnicy? Jak poprawnie strzelać z łuku? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas „Spotkań z archeologią”, które trwają właśnie w Grodzisku Żmijowiska.
To już tradycja. W długi majowy weekend grodzisko w Żmijowiskach tętni życiem. Prezentacje, prelekcje, oprowadzanie po terenie archeologicznego skansenu, ale przede wszystkim niezwykły klimat. Przed nami kolejna edycja „Spotkań z Archeologią”.
Już w najbliższą niedzielę, na terenie Grodziska Żmijowiska odbędzie się Słowiańskie Babie Lato. Jest to swego rodzaju podsumowanie sezonu, ale także świetny pomysł na rodzinną wyprawę za miasto.
Jak wygląda średniowieczny piec do wytopu szkła? Z czego był zbudowany? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższych dniach w Grodzisku Żmijowiska.
Przed nami kolejny majowy weekend. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu jak spędzić wolny czas, mamy dla Was propozycję: Dni Otwarte Funduszy Unijnych. Atrakcji nie zabraknie.
Nie wszyscy podczas majówki stali w korkach i kolejkach. Nie wszyscy „spacerowali” po zatłoczonych ulicach. Byli też tacy turyści, którzy wybrali spokój, ciszę i świeże powietrze. Bo tak właśnie wyglądała „Majówka z Archeologią” w Żmijowiskach.
Przed nami kolejna edycja „Spotkań z Archeologią”, które tradycyjnie odbędą się na Grodzisku Żmijowiska. Inauguracja tegorocznego sezonu turystycznego rozpocznie się już 1 maja.
Latem przez ponad miesiąc na grodzisku w Kłodnicy prowadzone były badania archeologiczne. Opłacało się. Skala odkryć jest niesamowita.
Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.
Jak wyglądała kultura materialna we wczesnym średniowieczu? Odpowiedzi na to i inne pytania można było znaleźć podczas „Spotkań z Archeologią”, które odbyły się na terenie Grodziska Żmijowiska.
Któż z nas nie ma w domu jakiegoś symbolu szczęścia? Czy to porcelanowy słoń, czy podkowa na drzwiach wejściowych, wszystko po to, by szczęście nam sprzyjało. Skąd ten zwyczaj? Prawdopodobnie od zarania dziejów. Już nasi słowiańscy przodkowie składali w swych chatach ofiary zakładzinowe, dzięki którym bóstwa strzegły całych domostw.
Co znajdowało się w glinianym naczyniu, które przesądni budowniczowie chaty ponad tysiąc lat temu umieścili pod podłogą, a archeolodzy w Muzeum Nadwiślańskim odkopali latem ubiegłego roku? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.
Archeologiczne eksperymenty, gry terenowe oraz rekonstrukcje historyczne – wszystko to znalazło się w programie pierwszej tegorocznej edycji "Spotkań z Archeologią”. Zapraszamy więc do Grodziska Żmijowiska na lekcje historii w plenerze.
Przez trzy dni w Żmijowiskach, ale także bliższych i dalszych okolicach, gościli XVII wieczni zbrojni. Rekognoskowanie, czyli przemarsze w pełnym uzbrojeniu z epoki, to niepowtarzalna okazja do odbycia lekcji historii w terenie.
Tegoroczny sezon na Grodzisku Żmijowiska można uznać za rozpoczęty! Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia o dość intrygującej nazwie „Rekognoskowanie miejsc tych...”.
Tajemnice Kotlicy Chodelskiej i położonych na jej terenie czterech grodzisk wczesnośredniowiecznych od lat wzbudzają ciekawość zarówno wykwalifikowanych badaczy, jak i miłośników tego regionu. W ubiegłym roku ciekawych odkryć dokonano na grodzisku w Kłodnicy, najmniej znanym, a przez to niezwykle interesującym miejscu. Jakich?
W świecie wierzeń dawnych Słowian funkcjonował kult bóstwa domowego, które należało obłaskawić przez specjalne ofiary składane pod podwaliną domu. Były to ofiary z głów zwierząt lub pokarmów złożonych w glinianych naczyniach. Dwa z takich naczyń odkryto właśnie w pobliskich Żmijowiskach. Czym mieszkańcy grodziska próbowali pozyskać przychylność bogów?
Dobiegły końca Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tegoroczna edycja została zdominowana przez tematykę rekonstrukcji ceramiki wczesnośredniowiecznej.