Aktualności dla "grodzisko w Żmijowiskach"
Za nami kolejna edycja warsztatów archeologicznych, przed nami – Słowiańskie babie Lato. Na Grodzisku Żmijowiska tętni życie.
Jak wyglądało życie dawnych Słowian? Co takiego odkryto podczas badań archeologicznych w Kłodnicy? Jak poprawnie strzelać z łuku? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas „Spotkań z archeologią”, które trwają właśnie w Grodzisku Żmijowiska.
Już w najbliższą niedzielę, na terenie Grodziska Żmijowiska odbędzie się Słowiańskie Babie Lato. Jest to swego rodzaju podsumowanie sezonu, ale także świetny pomysł na rodzinną wyprawę za miasto.
W Żmijowiskach tętni życie. Na terenie dawnego grodu trwa budowa pieców, suszenie ziół oraz ... szycie butów. A to dopiero początek tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.
Jak wygląda średniowieczny piec do wytopu szkła? Z czego był zbudowany? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższych dniach w Grodzisku Żmijowiska.
Nie wszyscy podczas majówki stali w korkach i kolejkach. Nie wszyscy „spacerowali” po zatłoczonych ulicach. Byli też tacy turyści, którzy wybrali spokój, ciszę i świeże powietrze. Bo tak właśnie wyglądała „Majówka z Archeologią” w Żmijowiskach.
Przed nami kolejna edycja „Spotkań z Archeologią”, które tradycyjnie odbędą się na Grodzisku Żmijowiska. Inauguracja tegorocznego sezonu turystycznego rozpocznie się już 1 maja.
Latem przez ponad miesiąc na grodzisku w Kłodnicy prowadzone były badania archeologiczne. Opłacało się. Skala odkryć jest niesamowita.
Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.
Jak wyglądała kultura materialna we wczesnym średniowieczu? Odpowiedzi na to i inne pytania można było znaleźć podczas „Spotkań z Archeologią”, które odbyły się na terenie Grodziska Żmijowiska.
Co znajdowało się w glinianym naczyniu, które przesądni budowniczowie chaty ponad tysiąc lat temu umieścili pod podłogą, a archeolodzy w Muzeum Nadwiślańskim odkopali latem ubiegłego roku? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.
Archeologiczne eksperymenty, gry terenowe oraz rekonstrukcje historyczne – wszystko to znalazło się w programie pierwszej tegorocznej edycji "Spotkań z Archeologią”. Zapraszamy więc do Grodziska Żmijowiska na lekcje historii w plenerze.
Przez trzy dni w Żmijowiskach, ale także bliższych i dalszych okolicach, gościli XVII wieczni zbrojni. Rekognoskowanie, czyli przemarsze w pełnym uzbrojeniu z epoki, to niepowtarzalna okazja do odbycia lekcji historii w terenie.
Tegoroczny sezon na Grodzisku Żmijowiska można uznać za rozpoczęty! Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia o dość intrygującej nazwie „Rekognoskowanie miejsc tych...”.
Tajemnice Kotlicy Chodelskiej i położonych na jej terenie czterech grodzisk wczesnośredniowiecznych od lat wzbudzają ciekawość zarówno wykwalifikowanych badaczy, jak i miłośników tego regionu. W ubiegłym roku ciekawych odkryć dokonano na grodzisku w Kłodnicy, najmniej znanym, a przez to niezwykle interesującym miejscu. Jakich?
W świecie wierzeń dawnych Słowian funkcjonował kult bóstwa domowego, które należało obłaskawić przez specjalne ofiary składane pod podwaliną domu. Były to ofiary z głów zwierząt lub pokarmów złożonych w glinianych naczyniach. Dwa z takich naczyń odkryto właśnie w pobliskich Żmijowiskach. Czym mieszkańcy grodziska próbowali pozyskać przychylność bogów?
Dobiegły końca Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tegoroczna edycja została zdominowana przez tematykę rekonstrukcji ceramiki wczesnośredniowiecznej.
Na Grodzisku Żmijowiska trwają Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem poznać można tajniki kuchni dawnych Słowian oraz spróbować swoich sił w tworzeniu wczesnośredniowiecznej ceramiki. Zarezerwuj sobie miejsce już dziś.
Choć noc świętojańska jeszcze przed nami, na Grodzisku Żmijowiska członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej świętowali już noc Kupały. Było klimatycznie, magicznie i zabawnie.