Aktualności dla "Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego"
W Muzeum Nadwiślańskim otwarta została wystawa grafiki „Od Kazimierza do Kazimierza”, na której prezentowane są prace 27 artystów z całej Polski.
„Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” oraz „Szlak Dwóch Księżyców”. Te dwa projekty literackie Muzeum Nadwiślańskiego znalazły się w finale Ogólnopolskiej Giełdy Projektów.
Jak powstaje gobelin? Od czego trzeba zacząć, by się przygotować do pracy? Czy trzeba mieć anielską cierpliwość, by wykonywać zawód tkacza? Na te i wiele innych pytań odpowiadała Lucyna Batko w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu.
Retro-potańcówka, koncert „...jak za dawnych lat”, kurs tanga oraz projekcja filmu „Cudzoziemka” - tak wyglądała pierwsza część Retro-Pikniku zorganizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.
Już w najbliższy weekend w Muzeum Nadwiślańskim otwarta zostanie nowa wystawa. Tym razem będzie to Eksploracja Aleksandry Rybak.
„Tadeusz Michalak. Realista czy wizjoner?” – wystawę prac Tadeusza Michalaka pod takim tytułem otwarto w sobotę w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Ekspozycja trwa równoległe z wystawą prac Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim.
Artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrody, animalista – takimi słowami opisać można w wielkim skrócie Janusza Towpika, którego wystawę będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Nadwiślańskim.
Prace Mistrzów Warszawskiej Szkoły Rysunku można oglądać w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego. Wystawa przygotowana została z okazji 100. rocznicy Politechniki Warszawskiej oraz jej Wydziału Architektury.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przygotowało dla wszystkich miłośników sztuki wielką niespodziankę. Otóż w najbliższą niedzielę, 24 lipca będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy mieszczące się w Gmachu Głównym.
Muzeum Nadwiślańskie organizuje w sobotę 16 lipca spotkanie z prof. Dorotą Kudelską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wybitną badaczką życia i twórczości Jacka Malczewskiego.
W połowie maja Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Nadwiślańską Noc Muzeów.
Obrazy tak wybitnych malarzy jak: Olga Boznańska, Cécile Chalus, Stanisław Chlebowski, Wojciech Fleck, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Piotr Michałowski, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Tondos czy Leon Wyczółkowski zobaczymy wkrótce na wystawie w Muzeum Nadwiślańskim.
Przed nami kolejny wykład z cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu”. „Władysław Skoczylas w Zakopanem" to tytuł spotkania ,które poprowadzi Maryla Sitkowska.
Kazimierz Dolny, piękne nadwiślańskie miasteczko, nie jest dziełem jedynie natury. W tworzeniu tego niepowtarzalnego klimatu pomogli także architekci: Jan Koszczyc Witkiewicz i Karol Siciński. Opowiada: Tadeusz Michalak.
Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego? Na to podstawowe pytanie postara się odpowiedzieć architekt Tadeusz Michalak podczas wykładu organizowanego w ramach projektu badawczo-edukacyjnego „Zakopane w Kazimierzu”.
Czy w pracach współczesnych artystów, architektów, projektantów czy złotników można doszukać się elementów sztuki ludowej, folkloru? Przekonaj się o tym sam, oglądając wystawę „Od/kodowanie” prezentowaną w Galerii Wystaw Czasowym w Muzeum Nadwiślańskim.
Motywy ludowe są coraz bardziej widoczne w sztuce współczesnej. I coraz bardziej modne. Co inspiruje twórców? Jak postrzegają sztukę ludową i folklor? Próbą udzielenia odpowiedzi na te pytania będzie wystawa „Od/kodowanie”, której wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę.
Mróz trochę zelżał i pogoda stała się bardziej przyjazna. W Kazimierzu jest nawet trochę śniegu, a to raczej towar deficytowy nie tylko podczas tegorocznej zimy. Meteorolodzy obiecują, że będzie go jeszcze więcej. Opady w Miasteczku portal Twoja Pogoda zapowiada na piątek i niedzielę. Sobota ma być słoneczna. Cały weekend – bez minusowych temperatur. Doskonała pogoda na spacer!
O twórczości Władysława Skoczylasa oraz jego związkach z Kazimierzem Dolnym opowiadać będzie podczas wykładu kuratorskiego Maryla Sitkowska.