Aktualności dla "Fara Kazimierz"
Wigilią Paschalną rozpoczęły się uroczystości Wielkiej Niedzieli. Chrystus zmartwychwstał!
Tradycyjną procesją z palmami w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień kończący czas Wielkiego Postu.
W Kościele katolickim kończy się okres Wielkiego Postu. Przez ulice wielu polskich miast i miasteczek przechodzą wierni w tradycyjnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nierzadko poszczególne stacje ilustrowane są w formie żywych obrazów pokazujących mękę i śmierć Chrystusa. Taka właśnie wygląda Droga Krzyżowa, która co roku odbywa się w przestrzeni Kazimierza.
W świątecznej scenerii Fary po raz kolejny w tym roku wybrzmiały polskie kolędy i pastorałki. Te tradycyjne i te współczesne, także z akcentami … wojskowymi. W tym wypadku modlitwa o pokój wyśpiewana przez przyszłych lotników zabrzmiała szczególnie mocno.
W Nowy Rok Kazimierz wchodził nie tylko w blasku i huku petard. Powitały go także dźwięki bardziej subtelne – kazimierskich organów w tradycyjnym koncercie noworocznym.
Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się muzycznie. W styczniu w Kościele Farnym odbędą się trzy koncerty, podczas których usłyszymy zabytkowe organy, ale i wyjątkowych artystów.
Mszą świetą i procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy wokół Fary zakończyły się obchody uroczystości Bożego Ciała. Foto i wideoreportaż naszego Czytelnika Marka Kowalskiego.
Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.
Parafia kazimierska stara się o zwrot bezcennej figury kazimierskiej Madonny z 1420 r., której kopia stoi w Farze po lewej stronie ołtarza.
Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób decyduje się na to, aby właśnie tu zawrzeć związek małżeński. Tym bardziej teraz, gdy ślub cywilny wcale nie musi odbywać się w urzędzie.
W Kazimierzu święta państwowe tradycyjnie rozpoczynają się w Farze i kończą na Wietrznej Górze u stóp Klasztoru Franciszkanów. I nic w tym dziwnego. Przecież „Bóg, honor, ojczyzna” to trójca podstawowych polskich wartości.
Zimową nocą Kazimierz jest najpiękniejszy. Śnieg i mrok ukrywa wszystkie niedoskonałości Miasteczka, a dyskretne oświetlenie podkreśla to, co w nim najbardziej wartościowe.
Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pod wezwaniem Św. Anny zaprasza na doroczny Koncert Noworoczny. Przy organach Liliusza w Farze zasiądzie dr Jadwiga Kowalska z Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.