Aktualności dla "Fara kazimierska"
Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).
Tuż przed wielkoczwartkową liturgią w kościele farnym nastąpiła ceremonia poświęcenia nowych dzwonów i ich uroczysta prezentacja.
Tradycyjną procesją z palmami w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień kończący czas Wielkiego Postu.
W Nowy Rok Kazimierz wchodził nie tylko w blasku i huku petard. Powitały go także dźwięki bardziej subtelne – kazimierskich organów w tradycyjnym koncercie noworocznym.
Trwają prace remontowe przy Farze. Zabiegom konserwatorskim poddane jest tym razem wnętrze dzwonnicy, która po remoncie ma być dostępna dla zwiedzających.
Najpiękniejsze, choć wcale nie najkrótsze, nabożeństwo w roku - Liturgia Wigilii Paschalnej. Z ciemności ku światłu. Z soboty ku niedzieli. Ze śmierci ku zmartwychwstaniu.
Całymi rodzinami, parami, czasem osobno. W Wielką Sobotę wierni przez cały dzień udają się do kościoła Farnego by poświęcić pokarmy.
Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.
Po nocy rozjaśnionej blaskiem dyskotekowych świateł i fajerwerków, po nocy „pijanej od szampana i warg”, po nocy dobrych życzeń na nadchodzący Nowy Rok przyszedł czas na ciszę Fary, którą wypełniła odmienna od sylwestrowej muzyka. To był naprawdę dobry początek Nowego Roku.
Parafia kazimierska stara się o zwrot bezcennej figury kazimierskiej Madonny z 1420 r., której kopia stoi w Farze po lewej stronie ołtarza.
Ruszyły zapisy na Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku „Tropem Wilczym” pobiegniemy także po kazimierskich ścieżkach. Bieg już 28 lutego.
Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym rozpoczął się muzycznie. W Kościele Farnym na zabytkowych organach zagrał Marek Stefański. Artyście towarzyszył Dumitru Harea, grający na fletni Pana.
To miał być pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie. O Aktion Zamosc – jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej – przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.
W Kazimierzu święta państwowe tradycyjnie rozpoczynają się w Farze i kończą na Wietrznej Górze u stóp Klasztoru Franciszkanów. I nic w tym dziwnego. Przecież „Bóg, honor, ojczyzna” to trójca podstawowych polskich wartości.