Aktualności dla "fara kazimeirz"
Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).
Nietypowo w środku tygodnia w farze miał miejsce koncert wpisujący się w kalendarz imprez z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed kazimierską publicznością wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznym Wojska Polskiego.
W niedzielne popołudnie Kościół Farny wypełniony był po brzegi. Wszystko za sprawą występu Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Lublinenses.
Trwają prace remontowe przy Farze. Zabiegom konserwatorskim poddane jest tym razem wnętrze dzwonnicy, która po remoncie ma być dostępna dla zwiedzających.
Najpiękniejsze, choć wcale nie najkrótsze, nabożeństwo w roku - Liturgia Wigilii Paschalnej. Z ciemności ku światłu. Z soboty ku niedzieli. Ze śmierci ku zmartwychwstaniu.
Po nocy rozjaśnionej blaskiem dyskotekowych świateł i fajerwerków, po nocy „pijanej od szampana i warg”, po nocy dobrych życzeń na nadchodzący Nowy Rok przyszedł czas na ciszę Fary, którą wypełniła odmienna od sylwestrowej muzyka. To był naprawdę dobry początek Nowego Roku.
1050 lat temu nasi przodkowie podjęli decyzję, która zaważyła na historii naszego kraju – książę Mieszko I przyjął chrzest. Dla uczczenia tej właśnie rocznicy powstało Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" Roberta Grudnia, które w Kazimierzu zostanie wykonane już w niedzielę w Farze.
Nowy Rok w Kazimierzu po raz kolejny zaczyna się muzycznie. W Farze z koncertem noworocznym wystąpią Marek Stefański na organach i Dumitru Harea na fletni Pana.
- Zanim zabije dzwon, zanim zabije dzwon, swary z Fary won! – śpiewają Dziady Kazimierskie w nowym przeboju „SwaryZFarywon”. Kiedy pierwszy raz usłyszałam te słowa, zamarłam: od kiedy to Dziady uprawiają lokalną publicystykę?
To miał być pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie. O Aktion Zamosc – jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej – przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.
Święto Niepodległości tradycyjnie w Kazimierzu celebrowane było w dwóch miejscach: w Farze i miejscu pamięci narodowej pod murami Klasztoru.
Do Kazimierza zawitała wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)”. Zdjęcia i teksty przybliżające sylwetkę franciszkanina, który zginął śmiercią męczeńską za współwięźnia w Auschwitz i w 1982 r. uznany został przez Kościół Katolicki za świętego, oglądać możemy na terenie wokół Kościoła Farnego.