Aktualności dla "Dwa Brzegi 2015"

Klamka zapadła. Na szczęście. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w swojej dziesiątej jubileuszowej edycji odbędzie się! Ale czarne chmury wciąż nad imprezą niestety wiszą.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki przeszła do historii... jako sukces. Do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą przyjechało jeszcze więcej osób niż w poprzednich latach.

Jak co roku jednym z kluczowych punktów Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi był Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Oto wyniki.

9. edycja Dwóch Brzegów dobiegła końca, a wraz z nią nasz plebiscyt publiczności. Oto 10 najlepszych filmów według festiwalowych widzów.

Jej nazwisko znane jest wszystkim adeptom sztuki reżyserskiej, a filmy przez nią tworzone zdobyły uznanie w oczach wielu krytyków. Gościem specjalnym na festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi była laureatka prestiżowej nagrody Złotego Lwa Margarethe von Trotta.

Ponad 50 obrazów wystawionych przez 25 artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki można było oglądać w dolinie Grodarza przez dwa ostatnie dni Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. VI Kanał Sztuki i 15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni - za nami.

Warszawskie Combo Taneczne na kazimierskim Rynku w upalną noc festiwalową było jak objawienie. Jakby zmartwychwstanie przedwojennej Warszawy, której gruzy wspominaliśmy pierwszego sierpnia.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi powoli dobiega końca. Na ostatnie dni przygotowaliśmy więc sporo wiele filmowych - i nie tylko – atrakcji.

Choć zostały już tylko trzy dni Festiwalu, Dwa Brzegi nadal nie zwalniają tempa. Znakomite nazwiska i świetne filmy czekają na wszystkich, którzy w piątek zawitają do miasteczka festiwalowego.

Kazimierz. Miejsce magiczne dla wielu osób na tyle, że chcą tu mieszkać, tu się budować. I powstają domy nowe – duże i małe, ładne i brzydkie, często co najmniej dyskusyjne.  Jaka powinna być architektura Kazimierza? O tym na przykładzie nowego centrum turystycznego w Kazimierzu mówili goście Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.

Niesfilmowani

„Niesfilmowani” to cykl spotkań literackich z pisarkami i pisarzami, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji. Spotkania odbywają się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Znany ze współprowadzenia programu „Mam talent” Szymon Hołownia był gościem niedzielnego spotkania w salonie Empik podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tym razem nie było mowy o show biznesie czy karierze dziennikarskiej. Rozmawiano o tym… jak czynić dobro na co dzień.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się corocznie w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą oraz w... Mięćmierzu. Jakie wydarzenia festiwalowe zaplanowano w tej niewielkiej miejscowości? Program poniżej.

Choć pewne filmy się nie starzeją, same nośniki niestety tak. Z pomocą przychodzi jednak proces cyfrowej restauracji. W tym roku na Dwóch Brzegach w odświeżonych wersjach zobaczymy m.in. „Mojego Nikifora”, „Proszę słonia” i serial „Dekalog”.

Dwa Brzegi: Premiery

Dziewiąta edycja, dziewięć premier. W tym roku na Dwóch Brzegach nie zabraknie filmów niepokazywanych wcześniej w Polsce.

Już w najbliższą sobotę rozpoczyna się 9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak co roku, do plenerowego salonu w Kazimierzu Dolnym przy Nadwiślańskiej 9 zaprasza Empik. Widzowie i goście festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi, a także skorzystać ze starannie dobranej oferty filmów, książek i płyt. Kazimierskie święto filmu potrwa do 9 sierpnia.

Pięć filmów z konkursu głównego 68. festiwalu w Cannes, w tym zdobywcę Złotej Palmy, będzie można zobaczyć na Dwóch Brzegach. Projekcjom najważniejszych tytułów będą towarzyszyć również pokazy filmów z innych sekcji francuskiego festiwalu.

Najnowszy film Petera Greenawaya o legendzie światowego kina, „Eisenstein w Guanajuato”, będzie można zobaczyć w Kazimierzu Dolnym premierowo. Na seans publiczność osobiście zaprosi Elmer Bäck, odtwórca tytułowej roli.


Trudne okresy z polskiej historii, przejście od dokumentu do fabuły, droga do Oscara i kulisy zawodu producenta – oto tematy tegorocznych „Lekcji kina” na Dwóch Brzegach. O swojej pracy opowiedzą m.in. Jerzy Stuhr, Marcin Koszałka, Ewa Puszczyńska i Jerzy Kapuściński.

Emeryci tańczący hip-hop, perkusista jazzowy ćwiczący pod okiem nauczyciela-tyrana, wielokrotna zdobywczyni nagród Grammy Amy Winehouse – oto gwiazdy tegorocznej filmowej sekcji „Muzyka – moja miłość”. Występujące w nazwie festiwalu „dwa brzegi” to nie tylko bowiem Kazimierz Dolny i Janowiec, ale także kino i muzyka.

Pokaż stopkę