Aktualności dla "Dom Kuncewiczów oddz. Muzeum Nadwiślańsk"
Niezwykły dar otrzymał Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 28 książek Marii i Jerzego Kuncewiczów z prywatnej biblioteki Witolda Kuncewicza przekazała muzeum społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 5 w Lublinie – jedynej szkoły w Polsce, której patronują Maria i Jerzy Kuncewiczowie.
Filozof, działacz społeczno – polityczny, urzędnik ministerialny, nauczyciel, literat, prawnik, żołnierz, mąż. Jerzy Kuncewicz – to jemu poświęcone zostało spotkanie w słoneczną sobotę 10 marca w Muzeum Nadwiślańskim.
Jak w rzeczywistości wyglądała Irena Lorentowicz? Jakie pozostawiła po sobie wspomnienia? Na spotkaniu w Domu Kuncewiczów Maja Raszewska maluje nowy portret swojej nauczycielki i przyjaciółki. Tym razem jednak zamiast pędzla wybrała słowa. Najpiękniejsze.
Są pieniądze na realizację szlaku literacko – turystycznego prowadzącego po Kazimierzu śladami Kuncewiczów. Projekt Muzeum Nadwiślańskiego jest jednym z trzech w Polsce objętych dofinansowaniem przez grupę Adamed.
„Popołudnie wspomnień o niezapomnianej Reni" to nic innego jak spotkanie z malarką Mają Raszewską, uczennicą Ireny Lorentowicz. Odbędzie się ono już w najbliższą sobotę w Domu Kuncewiczów. Wstęp wolny.
Za nami kolejne Święto Marii w Kuncewiczówce. Jak zwykle nie obyło się bez prezentów. Największym z nich jest planowany wkrótce remont Kuncewiczówki.
Kuncewiczówkę odwiedził niezwykły gość – aktorka Ewa Wiśniewska odtwórczyni roli Róży z „Cudzoziemki”. W rozmowie z Moniką Januszek – Surdacką wspomina kazimierskie spotkania z Marią Kuncewiczową.
W 28. rocznicę śmierci Marii Kuncewiczowej w Kuncewiczówce wystawiono spektakl słowno – muzyczny „Ona i On” oparty na poezji Elik Aimée, czyli Elżbiety Olszewskiej Schilling – historyk, dziennikarki radiowo-telewizyjnej, poetki i prozatorki.
Niedzielne spotkanie ze Stanisławem Turskim – krajoznawcą, wieloletnim szefem lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, autorem licznych przewodników turystycznych, miłośnikiem Kazimierza właśnie połączone było z inauguracją Szlaku Marii Kuncewiczowej.