Aktualności dla "cmentarz w Kazimierzu"
Kazimierz to nie tylko rynek. Kazimierz to zadanie. Nieśpieszne, bez przymusu, dla przyjemności. Kazimierz to ruch, spacer. A jak tak, to ważne pytanie: dokąd pójść, żeby dojść do istoty tego miejsca?
Zakończyła się renowacja cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Czerniawach. Odbiór planowany jest na następny tydzień.
Dzień Wszystkich Świętych był wyjątkowo ciepły. Na kazimierskim cmentarzu błyszczał słońcem w żółtych klonowych liściach i szkłach zniczy konkurując z płomykami świec.
Boisko w Kazimierzu Dolnym stało się niedawno obiektem zainteresowania na skalę międzynarodową. Materiały na ten temat obiegły Izrael, a potem Polskę. Sprawa, do której wszyscy tutaj jakoś przywykli, odżyła na nowo.
Centralnym punktem celebrowania uroczystości Wszystkich Świętych w Kazimierzu jest msza święta na cmentarzu wśród posadzonych siedem lat temu dębów katyńskich. W tym roku ze względu na pogodę odbyła się ona we wnętrzach Fary. Tu także stanęła kazimierska młodzież w szarfach sztandarowych, upamiętniając ofiary Golgoty Wschodu. Tu wysłuchaliśmy kazania odwołującego się do ośmiu biblijnych błogosławieństw.
Na parafialnym cmentarzu w Kazimierzu Dolnym pożegnano dziś płk. Zdzisława Góreckiego – pochodzącego z naszego miasteczka pilota, żołnierza AK, instruktora, najstarszego polskiego lotnika.
Wspólne wiosenne porządki w Kazimierzu to już tradycja. I dobrze - bo w czystej przestrzeni oddycha się dużo lepiej, a i o to, co robimy wspólnie, dalej dbać jest dużo łatwiej.
Listopad jak zwykle rozpoczął się od nawiedzenia cmentarzy i wspomnienia tych, którzy przeszli do innego pozaziemskiego wymiaru. W Kościele Katolickim 1 listopada celebrowany jest jako Dzień Wszystkich Świętych.
Tradycyjnie na czas Wszystkich Świętych w Kazimierzu ulega zmianie organizacja ruchu na drogach dojazdowych do cmentarza parafialnego na Wietrznej Górze.
Na cmentarzu parafialnym na w Kazimierzu oddano ziemi prochy wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Krauzego. Żegnali go tutaj rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata filmu, instytucji kultury i kazimierzacy.
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Zanim na grobach zapłoną znicze i zakwitną sztuczne kwiaty, na cmentarzu trwają gorączkowe prace porządkowe. Grabienie liści, mycie pomników i wynoszenie śmieci. Dokąd? O tym list naszego Czytelnika.
Wietrzna Góra w Kazimierzu była dziś centralnym miejscem Miasteczka. To tu kierowali się i kazimierzacy, i przyjezdni. Miejsce zwykle ciche, zatętniło życiem, wypełnione gwarem rozmów z dawno nie widzianymi krewnymi, znajomymi. Wszystkich Świętych – czas na spotkania z bliskimi – spotkania w kontekście wieczności.
Sprawa kamieniołomów, zimowiska dla statków i poszerzenia cmentarza to główne tematy, nad którymi debatowała Komisja Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Dziedzictwa Kulturowego podczas spotkania z przedstawicielami biura projektowego, które opracowuje projekt studium zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz.
Zwykle pusta ulica Cmentarna w dzień Wszystkich Świętych zmienia się w główną arterię Miasteczka. Ludzie idą i idą, niosąc kwiaty i znicze, które zaraz zapłoną na grobach bliskich. I rozmawiają. Śmierć i życie – główne tematy tego czasu. Z przewagą spraw doczesnych. Czy to źle?
W okresie międzywojennym był jednym z najpopularniejszych aktorów kabaretu i rewii. W czasie wojny światła ramp wielkich miast zamienił na ciszę i spokój Kazimierza nad Wisłą. I tu w końcu spoczął na cmentarzu parafialnym. Romuald Gierasieński. Król Humoru. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W KAZIMIERZU
Kazimierskie wąwozy lessowe mają niepowtarzalny urok. Warto się im przyjrzeć bliżej. Tym razem proponujemy wycieczkę w wąwóz ograniczający od zachodu Wietrzną Górę, na której rośnie następca słynnego Dębu Króla Kazimierza – świadka królewskich sądów i spotkań z ukochaną Esterką…Przemierzmy Dół zwany Ciepłym.