Aktualności dla "Akcja Katolicka w Kazimierzu"
Rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego upamiętnił wykład Anny Walencik – byłej nauczycielki historii w kazimierskiej Szkole Podstawowej na temat ruchu oporu w Kazimierzu w czasie II wojny światowej.
To miał być pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie. O Aktion Zamosc – jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej – przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.
Pamięć kazimierzaków więzionych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w Auschwitz, dokąd trafili po akcji Krwawej Środy, uczczono podczas niedzielnej mszy w Farze. W miejscach pamięci zapalono znicze.
150 lat temu na stokach warszawskiej cytadeli stracono Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego. W Kazimierzu pod tablicą upamiętniającą kazimierskich powstańców styczniowych złożono wiązanki kwiatów.
Do Kazimierza zawitała wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)”. Zdjęcia i teksty przybliżające sylwetkę franciszkanina, który zginął śmiercią męczeńską za współwięźnia w Auschwitz i w 1982 r. uznany został przez Kościół Katolicki za świętego, oglądać możemy na terenie wokół Kościoła Farnego.
Już po raz czwarty w kazimierskiej Farze modlono się w intencji kazimierzaków – ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych. Coroczne msze organizowane są na przełomie stycznia i lutego, kiedy wielu z uwięzionych w wyniku Krwawej Środy mieszkańców Miasteczka straciło życie w Oświęcimiu.
Mszą w intencji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończyła się wyeksponowana wokół Fary przez okres wakacyjny wystawa plenerowa „Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953–1956”.
Ponad 250 osób poparło protest mieszkańców Kazimierza przeciwko zniesławianiu rtm. Pileckiego Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego. Jest to odpowiedź kazimierzaków na artykuł „Tajemnica Witolda Pileckiego”, jaki w połowie maja opublikowała „Polityka”.
Uroczystości ku czci mjr Zapory i innych Żołnierzy Wyklętych z okazji Narodowego Dnie Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbyły się w niedzielę 3 marca w Kazimierzu Dolnym.
W ostatni weekend odbył się w Warszawie marsz patriotyczny pod hasłem „Obudź się Polsko”. W manifestacji uczestniczyli także kazimierzacy.
Pamięć ofiar Oświęcimia i innych niemieckich obozów koncentracyjnych uczczono podczas niedzielnych uroczystości w kościele świętej Anny.
- Prosimy, żebyście swoje oczy i serca otworzyli na nas i na nasze problemy – mówiła niepełnosprawna Karolina Bączkowska podczas spotkania z radnymi w sprawie zagospodarowania terenu tzw. wikarówki. Jakie będą losy tej resztówki po Fundacji Świętej Anny?
O problemie kazimierskiej wikarówki pisaliśmy już niejednokrotnie. We wrześniu sprawę tę poruszano na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej. Pomysły na jej zagospodarowanie przedstawiały Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Akcja Katolicka wspierana przez środowisko niepełnosprawnych. Jakie są dzieje tego miejsca?
Powraca sprawa Wikarówki, którą jeszcze nie tak dawno miasto chciało sprzedać, przeznaczając uzyskane w ten sposób środki na bieżące potrzeby gminy. Pod presją społeczną plany te jednak zawieszono do odwołania. Teraz toczy się dyskusja nad zagospodarowaniem tego terenu.
72 lata temu Rosja Radziecka 17 dni po napaści niemieckiej na Polskę zaatakowała nasz kraj od wschodu. Te działania historia nazwała czwartym rozbiorem Polski. 17 września uchwalono Światowym Dniem Sybiraka. Uroczystości z tej okazji odbywają się w całej Polsce - także w Kazimierzu.