Aktualności dla "150 rocznica powstania"
Jeszcze tylko tydzień w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki trwa wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera. O wystawie i swojej pasji kolekcjonerskiej opowiadają Jolanta i Marek Michniewscy.
Dziś kolejny fragment książki Ewy Pisuli Dąbrowskiej „Dwa brzegi ponad tęczą”. Rozdział „Pradziadek powstaniec (1806–1890)*” wpisuje się w cykl wydarzeń celebrujących obchodzoną właśnie 150 rocznicę powstania styczniowego.
Przez blisko tydzień w 1863 r. cieszono się w Kazimierzu wolnością. Czy pamiętamy jeszcze o tych, którzy tę wolność budowali? Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się wspomnieniami o swoich przodkach powstańcach lub tylko o nich posłuchać, zapraszamy 13 IV do KOKPiT-u.
W 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym organizowane są rajdy, gry, widowiska i spotkania. Jednym z punktów programu jest wystawa pod tytułem „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Wernisaż będzie miał miejsce 16 marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
Elementy uzbrojenia i stroju powstańców, a także przykłady popowstaniowej mody żałobnej oraz obrazy, zdjęcia i ilustracje z ówczesnej prasy. Te i inne pamiątki z czasów Powstania Styczniowego – w tym także eksponaty związane z Kazimierzem – ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na wystawie „Bohaterom 1863 r. w hołdzie” w Muzeum Historii Kielc.
Od istnienia „Kazimierskiej Republiki Powstańczej” mija 150 lat. Chociaż trwała tylko tydzień i zakończyła się wycofaniem z Kazimierza oddziałów powstańczych, dawała nadzieję na to, że „jutrzenka swobody” w końcu na stałe zaświeci na polskim firmamencie.
Rajdy młodzieży szkolnej, gry terenowe, widowisko plenerowe, wystawy i wykłady – to tylko niektóre punkty z przygotowanego programu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inauguracja obchodów w Kazimierzu będzie miała miejsce 20 stycznia, w niedzielę.