Archiwum - kwiecień 2010
Przed nami jeden z najbardziej lubianych przez Polaków długich weekendów. I choć w tym roku będzie trwał on jedynie trzy dni, wydarzeń kulturalnych w tym czasie jest ogrom. Zwłaszcza w Kazimierzu Dolnym…
Zaledwie 500 zdjęć wybranych z 10 tysięcy złożyło się na prezentację multimedialną, podczas której nasz redakcyjny kolega Mateusz Stachyra i inni uczestnicy wyprawy do Birmy i Tajlandii opowiadali o swoim odkrywaniu tej części Azji.
I w tym roku również odbędzie się oczekiwany przez Państwa IV już Majowy Festiwal Muzyczny organizowany przez Fundację Czardasz. Muzyka w najlepszym wydaniu – od refleksji chopinowskich zaczynając, poprzez rytmy bałkańskie, motywy rewiowo – kabaretowe, na muzyce sakralnej tradycyjnie w murach Kościoła NMP OO. Franciszkanów kończąc.
Jej mama wywodziła się z domu Kazimierskich, jednak z Kazimierzem Dolnym to nazwisko oprócz brzmienia nie miało nic wspólnego. Ona, choć nie Kazimierska, a Szeloch, pokochała Kazimierz całym sercem. Sprawiła też, że pokochali go nawet Ci, którzy nigdy tu nie byli…
Kształty, które widzimy, wydają się nam znane, ale czasem okazują się zupełnie czym innym. Następują procesy, o których nie mamy pojęcia. W ich wyniku postaje – Inny Świat. Pod tym hasłem już po raz czwarty zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą. Dni między 31 lipca i 8 sierpnia należą do Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi!
W tym roku turyści pojadą nałęczowską kolejką wąskotorową - donosi Gazeta Wyborcza w Lublinie. - Obecnie trwa przegląd torowiska, a pierwsze pociągi pojawią się na trasie prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca.
Biblioteka Miejska po raz kolejny włącza się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Gościem specjalnym będzie Katarzyna Szeloch - warszawska poetka, dla której Kazimierz stał się nie tylko miejscem wielokrotnych powrotów, ale również tematem literackim. Tym razem zaprezentuje swoje erotyki – „historie sercem pisane” – składające się na „Drugi sztambuch erotyczny”.
Już w połowie kwietnia rozpoczyna swój drugi sezon działalności ośrodek archeologii doświadczalnej, funkcjonujący na terenie oddziału Grodzisko Żmijowiska. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką Grodzisko Żmijowiska zaprasza nad Jankówkę na krótsze, często weekendowe bloki tematyczne, w okresie od kwietnia do września.
Trwa żałoba narodowa. Prezydent RP Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu znajdowało się 88 członków delegacji polskiej, która miała wziąć udział w uroczystościach 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8 członków załogi. W Polsce ogłoszono żałobę narodową, także w Kazimierzu pojawiły się biało - czerwone flagi z kirem.
W całej Polsce odbywają się uroczystości żałobne ku czci 96 ofiar samolotu prezydenckiego, który rozbił się nad Smoleńskiem. Ta tragedia boleśnie dotknęła wszystkich Polaków. Nasi Czytelnicy piszą…
Swego czasu kazimierzacy niechętnie opuszczali swoje piękne miasteczko. Znakiem nowych czasów wydaje się być zmiana tej tendencji. Podróżować zaczęła coraz większa grupa osób i niektórzy postanowili podzielić się swoimi wrażeniami z barwnych wypraw.
Odtąd pamięci o Katyniu strzec będą w Kazimierzu jak i w wielu miejscach Polski nie tylko ludzie i archiwa, ale również... Matka Natura. Kiedyś posadzone tu 13 kwietnia Dęby Pamięci - jak drzewa w opowiadaniu Orzeszkowej - zaszumią następnym pokoleniom historię o 7 kazimierskich oficerach, których ciała spoczęły na "nieludzkiej ziemi"...
Zapraszamy na pierwszą indywidualną wystawę rzeźb autorstwa Kazimierza Kozaka, którą już od 14 kwietnia będzie można oglądać w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym.
Tomasz Tatarczyk jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów malarzy, laureat nagrody im. Jana Cybisa’ 2009 zmarł w Warszawie 10 kwietnia.
Kazimierz Dolny swoją magia przyciąga tłumy turystów, także niepełnosprawnych. Niestety, napotykają tu oni na wiele przeszkód, których przecież nie powinno być.
Około 140 nauczycieli muzyki z całego kraju zapowiedziało udział w konferencji, która w najbliższy piątek i sobotę odbędzie się w Kazimierzu Dolnym - podaje Informacyjna Agencja Samorządowa.
W tym roku mija 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej – mordu okrytego milczeniem przez długie lata. Co wspólnego ma leżący na uboczu wielkiej polityki Kazimierz z Katyniem – symbolem cierpień zadanych przez Związek Radziecki, który za czasów PRL-u przewrotnie kazano nam czcić jako wybawiciela Polski?
W poniedziałek wielkanocny strażacy już od rana przygotowują się do wyjazdu na kazimierski rynek. Tam złożą wszystkim świąteczne życzenia na swój własny i dość oryginalny sposób, ale szczerze.
To już tradycja. W samo południe na rynek zajeżdżają wozy strażackie i - niezależnie od pogody - polewają wszystko dookoła strumianiami wody. Na szczęście, oczywiście. Zanim jednak to się stanie, kazimierska studnia przeżywa istne oblężenie. Bo przecież - też zgodnie z tradycją - nie można przepuścić żadnej dziewczynie. Na szczęście, oczywiście!
Tyle przygotowań. Dwa dni odpoczynku. I... święta już za nami. Proponujemy Państwu prowót do przedświątecznej atmosfery, kiedy to wieczorem w Wielki Piątek ulicami Miasteczka szła procesja Drogi Krzyżowej... Zapraszamy na materiał wideo.
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
Niech Wiara, Nadzieja i Miłość
zagoszczą przy wielkanocnym stole.
Niech towarzyszą im Zgoda i Pokój.
Serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół
w Kazimierzu nad Wisłą
życzy Redakcja
Tradycyjnie ulicami Miasteczka przeszła w Wielki Piątek procesja Drogi Krzyżowej. Z powodu nieprzychylnej aury ostatnie stacje odbyły się w Kościele Farnym.
Instalacje Grobu Pańskiego w kazimierskim kościele świętej Anny od lat są wydarzeniem nie tylko religijnym, ale i artystycznym. Skłaniają do modlitwy, do refleksji nad własnym życiem. I śmiercią. W tym roku na pewno nie będzie inaczej.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003