Archiwum - wrzesień 2009
Ulica Nadrzeczna w Kazimierzu Dolnym przez wiele lat czekała na generalny remont. Gdy w końcu marzenie to się ziściło i odnowiona ulica została oddana do użytku, radość mieszkańców nie trwała długo. Jakość nawierzchni tej jezdni pozostawia bowiem wiele do życzenia.
Sześć razy, ciągle podwyższając poprzeczkę, wyruszał na trasę 24 godzinny maraton rowerowy, którego metę pięciokrotnie sytuowano na rynku w Kazimierzu Dolnym. Co z siódmą edycją tej imprezy?
Soczyste jabłka, pękate dynie, rośliny ozdobne, przedmioty dekoracyjne i smakowicie pachnące potrawy regionalnej kuchni – stoiska na błoniach przed Muzeum Przyrodniczym kusiły kolorami i zapachami. I to wszystko przy pięknej pogodzie. Nic więc dziwnego, że dopisali i dostawcy, i goście.
Mieszkańcy przedmieścia Kazimierza od strony Bochotnicy od lat czekali na chodnik, szczególnie na odcinek na zakręcie przy ul. Puławskiej. Budowa właśnie ruszyła.
Po raz pierwszy w Kazimierzu nad Wisłą odbyły się Profesjonalia Piwowarów i Barmanów 2009. W ciągu dwu dni trwania imprezy interaktywną ekspozycję na temat piwa odwiedziło prawie dziesięć tysięcy miłośników tego trunku.
Miłośników dwóch kółek zapraszamy do nowego działu Kazimierskiego Portalu Internetowego: Szlaki rowerowe. Jesień stoi u drzwi, a to pora roku, która w swej złotej odmianie szczególnie podkreśla walory Kazimierza i jego okolic. Zapraszamy do Miasteczka na rowery!
W ostatni dzień lata na grodzisku Żmijowiska pojawili się… studenci, którzy wcielili się w rolę mieszkających tu niegdyś Słowian - podaje Muzeum Nadwiślańskie. Jeszcze do soboty 26 września będzie można podpatrzeć, jak znoszą trudy życia bytowania w zainscenizowanych realiach wczesnego średniowiecza.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Martinką i promocję jej książki: Szybsza niż lew. 24 września o godz. 10.00 będzie ona gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Miejskiej Kazimierzu Dolnym. Spotkanie to odbędzie się w ramach programu Instytutu Książki – "Tu czytamy".
Już po raz jedenasty na błoniach przed Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym 27 września odbędzie się plenerowa wystawa „Z lasów, pól i ogrodów”. Kazimierskie Święto Jesieni to pierwszy znak, że lato wprawdzie odeszło, ale w Miasteczku zaczyna się najpiękniejszy czas polskiej złotej jesieni.
Dobiegają końca Europejskie Dni Dziedzictwa na Ziemi Kazimierskiej. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy było „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”, stąd wszystkie działania koncentrowały się wokół zamków i grodów okolic Kazimierza. Stąd też wycieczka, która połączyła dwa zamki.
Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone były także na grodzisku w Żmijowiskach. W ich trakcie przeprowadzony został wypał naczyń ceramicznych w piecu garncarskim, a w piecu kuchennym - w półziemiance – gotowana była soczewica, wyżej wędził się ser. Podobno bardzo smaczny…
Od ponad miesiąca na ulicy Cmentarnej trwa remont. Zakończenie robót planowano na koniec września, jednak termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty. Powód? Pojawiły się komplikacje.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa nie brakuje lekcji historii. Jedna z nich wygłoszona została w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Była to lekcja odwagi i patriotyzmu. Lekcja z życia wzięta, a jej bohaterami byli zwykli ludzie, którym przyszło zmierzyć się z II wojną światową.
Kazimierz w sobotę 12 września stał się stolicą wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku upływają pod hasłem: "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. Tu na Wzgórzu Zamkowym zainaugurowano ciąg imprez, które na Ziemi Kazimierskiej trwać będą do czwartku 17 września.
Już za tydzień 19 września z koncertem jubileuszowym wystąpi w Knajpie u Fryzjera Grażyna Łobaszewska. Kto wygrał bezpłatne bilety na ten koncert?
Wrzesień tego roku jest ciepły i słoneczny. To ostatnia okazja, by skorzystać z uroków czynnego wypoczynku nad wodą. Polecamy spływ kajakami po Chodelce.
Producent piwa Warka, sponsor Profesjonaliów Piwowarów i Barmanów, zaprasza 18. i 19. września do Kazimierza Dolnego na wyjątkowe piwne wydarzenie. W ciągu dwudniowej imprezy eksperci browarnictwa będą dzielić się wiedzą o sztuce warzenia i podawania złotego trunku.
Trwa plener malarski zorganizowany specjlanie dla uczczenia setnej rocznicy pierwszego pleneru, ktory odbył się w Kazimierzu w 1909 r. z inicjatywy Władysława Ślewińskiego. Jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystym obchodom jubileuszu tego wydarzenia był wernisaż wystawy malarstwa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.
W poprzednich emisjach wykonał strony z motywami z attyki na kamienicy Celejów i reliefu z kamienicy św. Krzysztofa, do których wspólny awers zaprojektował Robert Kotowicz. Witold Nazarkiewicz już po raz trzeci pracował przy realizacji monety lokalnej dla Kazimierza Dolnego. Taki dukat wręczono partnerom niemieckim w Staufen z okazji 15 lecia współpracy.
Mecze piłkarskie, konkursy sportowe dla kibiców oraz wystawa fotograficzna poświęcona legendarnemu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu uświetnią Dzień Polskiego Piłkarza w Kazimierzu Dolnym. Zapraszamy miłośników piłki nożnej 12 września na boisko Orłów w Bochotnicy i na Rynek.
Hospicjum w Puławach obejmuje swoim działaniem powiat puławski, udzielając pomocy osobom cierpiącym na niepoddające się leczeniu choroby w końcowym okresie życia. Z jego opieki w roku ubiegłym skorzystało około 300 osób. Hospicjum prowadzone przez stowarzyszenie działa dzięki wsparciu ludzi życzliwych i instytucji. Pod koniec sierpnia małą cegiełkę do tego dzieła wniósł Kazimierz – jego mieszkańcy i turyści.
Jej głos ma opinię jednego z najbardziej "czarnych" w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej, znakomicie sprawdzając się nie tylko w jazzie i muzyce pop, ale także w utworach zainspirowanych soul i gospel. Grażyna Łobaszewska wystąpi z koncertem w Knajpie u Fryzjera 19 września.
Co roku we wrześniu w czterdziestu dziewięciu krajach Europy liczne zabytki i miejsca kultury są udostępniane szerokiej rzeszy zwiedzających w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku uroczysta inauguracja imprezy na Lubelszczyźnie nastąpi 12 września w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Ukazał się czwarty numer czasopisma literackiego Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów „Klematis”. Jest to wersja „economic”: czarno-biała, o znacznie mniejszej objętości (40 stron), lecz bogata w treść. Polecamy.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003