Władysław Filipiak (ur. 1908, zm. 1976) Malarz, aktywny animator kultury związany z Lublinem. W 1936 roku został pierwszym prezesem lubelskiego Związku Plastyków. Po wojnie uczył malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych. Przywożąc w lecie swoich uczniów do Kazimierza Dolnego przyczynił się do odnowy tradycji plenerów malarskich. Zamieszkiwał wówczas w domu Pruszkowskiego. W jego piwnicy zbudował łódź żaglową, którą nazwał „Babą Jagą”. Służyła mu później jako pływające atelier i pozwalała na malowanie miasteczka w różnych ujęciach. Od 1969 roku Filipiak osiadł w Kazimierzu Dolnym praktycznie na stałe. Z tych właśnie lat pochodzi seria kazimierskich pejzaży stworzona w duchu koloryzmu. Do najlepszych dzieł należy obraz pt. „Kazimierz”. Charakteryzuje się zwartą, ale rozwirowaną przenikaniem się barwnych plam kompozycją.
+ czytaj pełny opis
Władysław Filipiak (ur. 1908, zm. 1976)
Malarz, aktywny animator kultury związany z Lublinem. W 1936 roku został pierwszym prezesem lubelskiego Związku Plastyków. Po wojnie uczył malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych. Przywożąc w lecie swoich uczniów do Kazimierza Dolnego przyczynił się do odnowy tradycji plenerów malarskich. Zamieszkiwał wówczas w domu Pruszkowskiego. W jego piwnicy zbudował łódź żaglową, którą nazwał „Babą Jagą”. Służyła mu później jako pływające atelier i pozwalała na malowanie miasteczka w różnych ujęciach.
Od 1969 roku Filipiak osiadł w Kazimierzu Dolnym praktycznie na stałe. Z tych właśnie lat pochodzi seria kazimierskich pejzaży stworzona w duchu koloryzmu. Do najlepszych dzieł należy obraz pt. „Kazimierz”. Charakteryzuje się zwartą, ale rozwirowaną przenikaniem się barwnych plam kompozycją.
- zwiń