Bolesław Cybis (ur. 1895 Folwark Massandra na Krymie, zm. 1957 Trenton, New Jersey, USA) Malarz, grafik, rzeźbiarz, ceramik, założyciel Bractwa św. Łukasza. Studia artystyczne rozpoczął w Petersburgu. W latach 1923-26 kontynuował naukę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T.Pruszkowskiego, a w latach 1933-34 w Akademii Sztuk Pięknych. W 1939 roku w związku z Międzynarodową Wystawą wyjechał do Nowego Jorku. Tam zatrzymał go wybuch wojny. Wraz z upływem czasu zdecydował się osiąść na stałe Stanach Zjednoczonych. Malarz od 1927 roku wystawiał dużo zarówno indywidualnie, jak i z Bractwem. Miał skłonność do eksperymentowania w zakresie technik malarskich. Wprowadził polerowanie powierzchni, podrzeźbienie, złocenia oraz wkomponowywał fragmenty tkanin. Jednocześnie cechowała go wielka precyzja rysunku z tendencją do groteskowej stylizacji i surrealistycznego nastroju. Zajmował się również dekoracyjnym malarstwem i rzeźbą, zaś po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych przede...
+ czytaj pełny opis
Bolesław Cybis (ur. 1895 Folwark Massandra na Krymie, zm. 1957 Trenton, New Jersey, USA)
Malarz, grafik, rzeźbiarz, ceramik, założyciel Bractwa św. Łukasza. Studia artystyczne rozpoczął w Petersburgu. W latach 1923-26 kontynuował naukę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T.Pruszkowskiego, a w latach 1933-34 w Akademii Sztuk Pięknych. W 1939 roku w związku z Międzynarodową Wystawą wyjechał do Nowego Jorku. Tam zatrzymał go wybuch wojny. Wraz z upływem czasu zdecydował się osiąść na stałe Stanach Zjednoczonych.
Malarz od 1927 roku wystawiał dużo zarówno indywidualnie, jak i z Bractwem. Miał skłonność do eksperymentowania w zakresie technik malarskich. Wprowadził polerowanie powierzchni, podrzeźbienie, złocenia oraz wkomponowywał fragmenty tkanin. Jednocześnie cechowała go wielka precyzja rysunku z tendencją do groteskowej stylizacji i surrealistycznego nastroju. Zajmował się również dekoracyjnym malarstwem i rzeźbą, zaś po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych przede wszystkim ceramiką. W USA prowadził fabrykę Cordey China Inc. i małe studio eksperymentalne Cybis Porcelain Art.
Bolesław Cybis nie malował Kazimierza często. Na jednym z pierwszych plenerów w miasteczku powstały jego obrazy pt. „Pejzaż Kazimierza” i „Stary Żyd z Kazimierza”.
- zwiń