Abraham (Adolf) Behrman (ur. 1876 Ryga, zm. 1943). Studiował w Monachium. Większość życia spędził w Polsce. Malował postaci biednych Żydów, portrety i widoki z żydowskich sztetlow w Polsce. Przykładem tej twórczości jest jego obraz Nosiwoda na rynku w Kazimierzu nad Wisłą z 1920 roku. Po wybuchu wojny Abraham Behrman uciekł do Białegostoku, który wówczas był pod sowiecką okupacją. Kiedy w 1941 roku do miasta wkroczyli Niemcy bezskutecznie próbował ponownej ucieczki. W białostockim getcie przewodniczył grupie żydowskich artystów w zorganizowanym przez hitlerowca Oscara Stephensa warsztacie kopistów. Kopiowali oni na płótno reprodukcje Rubensa, Murilla, Boecklina. Abraham Behrman zginął podczas niemieckiej akcji likwidacyjnej w sierpniu 1943.
+ czytaj pełny opis
Abraham (Adolf) Behrman (ur. 1876 Ryga, zm. 1943).
Studiował w Monachium. Większość życia spędził w Polsce. Malował postaci biednych Żydów, portrety i widoki z żydowskich sztetlow w Polsce. Przykładem tej twórczości jest jego obraz Nosiwoda na rynku w Kazimierzu nad Wisłą z 1920 roku.
Po wybuchu wojny Abraham Behrman uciekł do Białegostoku, który wówczas był pod sowiecką okupacją. Kiedy w 1941 roku do miasta wkroczyli Niemcy bezskutecznie próbował ponownej ucieczki. W białostockim getcie przewodniczył grupie żydowskich artystów w zorganizowanym przez hitlerowca Oscara Stephensa warsztacie kopistów. Kopiowali oni na płótno reprodukcje Rubensa, Murilla, Boecklina. Abraham Behrman zginął podczas niemieckiej akcji likwidacyjnej w sierpniu 1943.
- zwiń